ČEZ JIZERSKÁ 50
9. 2. 2025
Zbývá 1300 startovních čísel.
11.1.2023
Ve společnosti Grant Thornton vědí, že největší síla je v detailech, a proto vám partner Klubu mistrů Jizerské 50 přináší rozhovor o důležité a nepostradatelné maličkosti, která se každoročně stará o skvělou atmosféru celého závodu. Moderátoři nás provází od začátku až do konce ČEZ Jizerské 50 hned ve třech jazycích najednou a dělají z ní světový a stále vyhledávanější závod. Michal Mazáč je v moderování skutečný mazák, co nám o práci moderátora prozradí?
Michale, jak jsi se dostal k moderování Jizerské 50?
Bylo to v roce 2001, na závod jsem byl sám přihlášený a těšil jsem se na něj, že si ho zajedu! Místo toho jsem ho ale poprvé moderoval. Jizerská 50 totiž vstoupila do seriálu Euroloppet a bylo potřeba přidat jazyk pro cizince. Proto jsem byl požádán, jestli bych tam něco nemohl říct i německy.
Jizerská 50 nebyla tvou komentátorskou premiérou, kde jsi komentoval poprvé?
Můj strýc, Jiří Matoušek, převzal rodinné žezlo v podobě komentování skoků na lyžích na Ještědu a když jednou měli přijet i zahraniční závodníci, požádal mě o pomoc, abych mu pomohl hlásit do mikrofonu německy jména zahraničních závodníků a dosažené výkony. Takto jsme společně několikrát komentovali a v zimě 1999 byly pořádány závody v severské kombinaci, při kterých jsme museli vyrazit i na běžeckou část do Bedřichova.
Právě tam mě viděl komentovat Martin Koucký, ředitel Jizerské 50, který mě díky tomu následně oslovil, jestli bych nechtěl komentovat i Jizerskou.
Tvůj hlas provází ale i běžecký seriál Běhej lesy a další sportovní akce. Jaké další závody komentuješ?
Dříve jsem komentoval i seriály v běžeckém lyžování, SkiTour, Stopu pro život a další. Protože ale do toho normálně pracuji na plný úvazek ve vývoji ŠKODA Auto, nezbývalo mi moc volného času. Ze zimních akcí již 7 let pravidelně moderuji Skadi Loppet v Německu, Jizerskou 50 od roku 2001 bez vynechání jediného ročníku a v létě pak všechny zastávky běžeckého seriálu Běhej lesy.
Jizerskou 50 provázíš závodníky každoročně od roku 2001 bez přestávky. Říkáš, že jsi nevynechal ani jeden ročník?
Opravdu jsem nikdy nevynechal, protože pokud se daný ročník nekonal například z důvodu nedostatku sněhu, tak jsem alespoň odmoderoval doprovodný program na náměstí nebo u památníku. V době pandemie covidu jsem zase neměl k sobě moderátorského parťáka, a tak to byl první (a doufám, že zároveň poslední) ročník, který jsem moderoval zcela sám a pouze pro elitní závodníky.
Spolu s Adamem Nedvídkem tvoříte komentátorské duo Jizerské 50, jak se doplňujete?
Adam moderuje pouze česky, i když anglicky mluví velmi dobře, takže se doplňujeme obsahově a já vždy důležité informace přeložím první do angličtiny, následně pak do němčiny. Tu mám totiž silnější, takže mi to tak vyhovuje líp. Ale nepřekládám všechno, protože Adam je hrozný vypravěč!
Jak máte rozdělené funkce?
Adam je tu přes odbornost, takže má nastudované týmy, průběžné pořadí v rámci Ski Classics a Worrldloppet i podrobné informace o závodnících. Já víc reaguji na aktuální dění. Ale domlouváme se operativně podle aktuální situace, kdo kde budeme co říkat.
K Jizerské 50 náleží i bohatý doprovodný program, navíc samotný závod trvá několik dní. Podle čeho si rozdělujete jednotlivé body programu?
Každý den máme přesně zadaný časový harmonogram, takže pevně dané body doprovodného i závodního programu máme rozděleny předem. Navíc někdy probíhá program na stadionu a zároveň doprovodný program třeba v Liberci, a tak jsme každý na jiném místě. Vždy ráno se domlouváme na daný den, kdo bude vyhlašovat výsledky, kdo bude v cíli dělat rozhovory apod.
Společně tvoříte atmosféru na stadionu. Jaké to je? Jak na vás závodníci reagují?
Tím, že jsme přímo na stadionu a nic nás od samotných závodníků nedělí, tak je vzájemná interakce úžasná, reagujeme na lidi, co mají na sobě, jak se cítí, ptáme se jich, jak se připravují na závod těsně před startem, odkud přijeli, jak se na závod těší i po kolikáté se ho účastní. Všechno je pro nás hrozně zajímavé a moderování nás nejvíc baví, když to může být právě v blízkém kontaktu se závodníky. Bavíme se přímo s lidmi v té opačné roli, na druhé straně startovní pásky.
Jizerskou 50 tvoří tisíce závodníků, jednou částí jsou elitní závodníci. V čem jsou rozdílní?
Eliťáci se soustředí sami na sebe a vůbec nevnímají okolí. Pro ně jsou důležité faktické informace, přesné časy a pak vyhlášení, jinak nic. Ale přesným opakem jsou hobíci, kteří jsou tam přesně pro tu atmosféru, jsou komunikativnější a reagují na to, o čem se mluví. A my vidíme, že nás poslouchají.
Michale, na moderování jaké části Jizerské 50 se těšíš nejvíce?
Nejvíc mě baví dětské závody, protože děti jsou zcela bezprostřední a jejich upřímná radost a nadšení se slovy ani nedají popsat! I letos se nejvíc těším na Mini Jizerskou pojišťovny VZP, která startuje v pátek ráno.
Máš smysl pro detail? Na co moderátor Jizerské 50 rozhodně nesmí zapomenout?
Troufám si říct, že mám. Jinak bych nemohl v této roli tolik let fungovat. Vždy den předem si musím přesně prostudovat brief a do hlavy si nasadit zásadní časy, body a informace, které musíme říkat. Přes den máme všechny důležité informace po ruce a pak už je jenom na nás, závodnících a dalších okolnostech, jak je přeneseme. Každá maličkost tvoří Jizerskou 50 jako celek a já věřím, že i její 56. pokračování se povede na jedničku!
Nechte se Michalem provést na 56. ČEZ Jizerské 50 už 9.-12. února 2023. Registrujte se online do 29. ledna a zažijte legendární závod na vlastní kůži. Pozor, některé závody se blíží k naplnění své kapacity, tak neváhejte!
Pošli článek dál
×
9. 2. 2025
Zbývá 1300 startovních čísel.
8. 2. 2025
Zbývá 586 startovních čísel.
8. 2. 2025
Zbývá 749 startovních čísel.
7. 2. 2025
Zbývá 252 startovních čísel.
6. 2. 2025
Zbývá 300 startovních čísel.
6. 2. 2025
Zbývá 214 startovních čísel.
7. 2. 2025
Informace k registracím najdete v propozici závodu
7. 2. 2025
Zbývá 82 startovních čísel.