Newsletter

×

Jizerská 50 - SkiTour

CGI IT Czech Republic s.r.o.
Zadarmo na Google Play

Nainstalovat

Expedice Peru 1970

Závod, na který se do ČR sjíždějí závodníci z celého světa, je vlastně připomínkou horolezců, kteří před v roce 1970 zahynuli v Peru.

Jizerská padesátka patří ke světově respektovaným běžeckým závodům. Od roku 1999 dokonce patří do světové ligy dálkových běhů Worldloppet, od roku 2003 je součástí FIS Marathon Cupu.

Zúčastňují se ho pravidelně špičky běžeckého sportu i tisíce amatérských běžců, pro něž se stal běh Jizerskými horami věcí tradice i cti. Do bílé stopy se už zítra připraví na pět tisíc závodníků z nejrůznějších zemí světa, včetně běžkařské velmoci Norska, která do klání vysílá k obhajobě loňského vítěze Anderse Auklanda.

Dnes už jen přívlastek Memoriál expedice Peru, který nese závod od roku 1971, připomene, že původně se Jizerská padesátka jela jako testovací závod výkonnosti horolezců TJ Lokomotiva Liberec, kteří se tak připravovali na náročné expedice.

K zakladatelům závodu patřilo i 15 horolezců, kteří v květnu 1970 v Peru zahynuli pod kamením takřka sedmitisícového Huascaránu. Počátkem roku 1970 se parta horolezců z Liberecka, Prahy a Ústí nad Labem vypravila na expedici do jihoamerického Peru. Patnáct chlapů urazilo čtrnáct hodin letadlem od své rodné země, rodičů, manželek i dětí. Už se nevrátili.

Poprvé se peruánské půdy dotkli ve městě Lima, kam jim měla loď přivézt zásoby. Tehdy poprvé se objevily nepříjemnosti. „Stále jsme se odtud nevymanili, jsme tu přivázáni, protože loď pořád nejede a my čekáme. Je to tu ubíjející a nekonečné,“ objevovalo se v dopisech adresovaných do Československa. Teprve po několika dnech čekání loď připlula. O některé věci, hlavně svetry, čepice nebo teplé spacáky, však pár horolezců přišlo. Ukradli je. Důležité horolezecké vybavení naštěstí zůstalo.

Nenechali se tak zviklat a vyrazili na cestu k vysněné hoře. Základní tábor postavili pod severní stěnou Huascaránu, kde je uchvátila krása zdejší přírody. Nadšeně o ní básnili v dopisech domů. Za pár dní se ale přihodilo něco, co nadšení rychle uhasilo. Stalo se to 18. května 1970. Jeden z nejzkušenějších lezců, Ivan Bortel, nešťastně uklouzl, zřítil se a na místě zemřel. Jeho kamarádi jej museli snést do městečka Yungay, kde se také odehrála tryzna za zemřelého. Mnohými z nich otřáslo, když spatřili svého přítele mrtvého, s rozbitou hlavou.

Chtěli skončit

„Po Ivanově smrti jsme zdrceni. Pořád se mi vrací pohled na něho. Když jsem ho viděl, byl to pro mě nejhorší okamžik v životě. Cítil jsem se na pokraji zhroucení, byl jsem unavený, zhroucený,“ psal do Československa jeden z členů expedice. Protože ztratili nejzkušenějšího lezce, rozhodli se, že zdolávání Huascaránu změní. Těžší výstupy zavrhli úplně, rozhodli se vylézt na Huascarán nejlehčí cestou a pak co nejrychleji zpátky domů.

Stačila malá chvíle

Sluneční paprsky zalévaly 30. května 1970 hory i základní tábor expedice. V ten den se tady také čeští horolezci setkali s italským cestovatelem Cino Ghigim. „Cino mi vyprávěl historku, jak se s nimi spřátelil. Ležel ve svém karavanu, když tu ucítil, že mu vozem někdo otřásá. Koukl ven a byli to čeští horolezci z blízkého tábora. Přišli prozkoumat, jestli někdo uvnitř karavanu je,“ vypráví Jiří Hladík, který společně s Lubomírem Vejražkou za několik let vyrazil po stopách expedice.

Oba stáli v roce 1993 u zrodu projektu Huascarán. Kromě toho, že se Ital se skupinkou spřátelil, některé z nich i společně vyfotografoval (viz snímek). Aniž to tušil, vyfotil je naposledy živé. Druhý den Cina v karavanu opět vyrušily otřesy. Myslel si, že jde zase o vtípky jeho nových přátel. Když ale vykoukl ven, zůstal jen zděšeně koukat. V místech, kde stál základní tábor, ležela jen hromada kamení, ledu a sněhu.

V noci 31. května 1970 totiž přišlo velké zemětřesení. Mohutná lavina spadla z Huascaránu na město Yungay a vzala sebou i po cestě stojící vesnice. Připravila o život přes třicet tisíc lidí a strhla druhou lavinu. Ta padala mezi dvě jezera Llanganuco. Právě tam měla česká expedice svůj tábor. Všech čtrnáct mužů v okamžiku pohřbila.

Beznaděj a zoufalství

„Čtrnáct dní se to táhlo, než jsme měli jistotu, že opravdu zemřeli. Nikdo nám nebyl schopen nic povědět, jednou přišly zprávy, že žijí nebo se schovali v jeskyni. Jindy, že je našli. Byla to hrozná beznaděj,“ zavzpomínala před lety Eva Novotná, které tehdy zahynul manžel. V Československu zůstala sama s ročním synem a čtyřletou dcerou.

„Ti byli malí, ničemu nerozuměli. Ale manželovi rodiče nesli zprávu o jeho smrti hodně těžce. Jeho tatínek se od té doby už nikdy nezasmál,“ vyprávěla Eva Novotná, která v letech 1972 až 1974 dvakrát závody v kategorii žen vyhrála. Aleně Horákové – Nejedlové bylo necelých deset. Dodnes si schovává startovní číslo s 13 jako vzpomínku na svého tatínka.

Obě ženy se už v místech, kde jejich otec a manžel zůstal pohřben pod hromadami kamení, byly podívat. Eva Novotná poprvé v roce 1972. „Tehdy nám tam bylo zle. Všude ležely obnažené kameny, stavěl se pomník. Teď jsem se tam byla podívat před pár měsíci už potřetí. Dnes je všechno zarostlé, k místu tehdejšího tábora se dostanete už velmi těžko,“ popisuje Novotná. Vzpomínky na návštěvu místa má i Alena Horáková – Nejedlová. První z doby, kdy tam odjela dva roky po tragédii její máma. „Mamka tam našla utěrku v místech, kde stával tábor. Věřila tomu, že je naše. Jiní tam mezi kameny objevovali ešusy a další věci,“ vzpomíná Horáková.

Po expedici přitom skoro nic nezůstalo. Ani samotní členové nebyli nikdy nalezeni, až asi po roce narazili indiáni na pozůstatky jednoho z nich, které při tání sněhu vyplavila voda do jezera. Ten jediný má v Peru hrob. Na ostatní lidé vzpomínají u památníku nedaleko místa tragédie. „Když jsem pak sama v roce 1994 Peru navštívila a místo viděla, netroufla jsem si na kamení po lavině vkročit. Celé to byl pro mě jeden velký hrob,“ vypráví Horáková.

Expedice mířila do Afriky

Právě její tatínek, Bohumil Nejedlo, zvaný Bogan byl jedním z tahounů a iniciátorů expedice. „Peru však bylo až třetí verzí, lze-li to tak říci, zamýšlené expedice. Původním cílem, kam měla Boganem chystaná expedice směřovat, bylo úplně jiné pohoří a v jiném světadíle. Šlo o horský masiv Hogar v alžírské Sahaře, dosahující výšky kolem 2.900 m,“ připomněl ve vzpomínkách kdysi pro Deník spisovatel a přítel horolezců Jan Suchl.

U příležitosti 40. výročí tragédie byl před dvěma lety v Bedřichově, nedaleko místa startu, vztyčen památník. Skromný a z kamene. Kolemjdoucím připomíná životy, nenaplněné osudy těch patnácti statečných. Stejně jako se už navždycky pojede Jizerská padesátka jako Memoriál expedice Peru.

Expedice Peru

 • Ivan Bortel (27)
 • Arnošt Černík (44)
 • Milan Černý (26)
 • Vilém Heckel (52)
 • Jiří Jech (38)
 • Valerián Karoušek (41)
 • Jaroslav Krecbach (24)
 • Miloš Matras (37)
 • Ladislav Mejsnar (34)
 • Milan Náhlovský (26)
 • Bohumil Nejedlo (38)
 • Zdeněk Novotný (32)
 • Jiří Rasl (34)
 • Svatopluk Ulvr (32)
 • Václav Urban (35)

ZÁVODY 57. ČEZ JIZERSKÉ 50

ČEZ JIZERSKÁ 50

11. 2. 2024

  Závod zrušen.  

JIZERSKÁ 25

10. 2. 2024

  Závod zrušen.  

ČT JIZERSKÁ 10

10. 2. 2024

  Závod zrušen.  

MINI JIZERSKÁ POJIŠŤOVNY VZP

9. 2. 2024

  Závod zrušen.  

VOLKSWAGEN BEDŘICHOVSKÁ 30

8. 2. 2024

  Závod zrušen.  

ČSOB Jizerská 17

8. 2. 2024

  Závod zrušen.  

T-MOBILE JIZERSKÁ FIREMNÍ ŠTAFETA

9. 2. 2024

  Závod zrušen.  

ORLEN SPRINT

9. 2. 2024

  Závod zrušen.  

FACEBOOK INSTAGRAM

GENERÁLNÍ PARTNER

  ČEZ

PRÉMIOVÝ PARTNER

  T-mobile

PLATEBNÍ PARTNER

  ČSOB + Mastercard

HLAVNÍ PARTNEŘI

  ORLEN
  VW užitokové vozy
  PVZP

GENERÁLNÍ MEDIÁLNÍ PARTNER

  Česká televize

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNER

  Evropa2
  Sport

HLAVNÍ INSTITUCIONÁLNÍ PARTNEŘI

  NSA
  SLČR
  Liberecký kraj
  #VisitCzechRepublic
  Ministerstvo pro místní rozvoj

Oficiální partneři

  Grant Thornton
  Volkswagen FS
  Generali Investments
  Česká mincovna
  SWIX
  Preciosa

Oficiální dodavatelé

  Jizerská o.p.s.
  Albrecht
  COOP
  Johnny Servis
  PERI
  ČHMÚ
  Pacovis
  TKF
  Progres
  Královka
  Kitl

MEDIÁLNÍ PARTNEŘI

  Kudy z nudy
  RTM+
  Liberecká drbna
  Nordic
  A11
  Liberec Český rozhlas

Spolupracujeme

  ČHS
  Freelo
  Smartemailling

Součást sérií

  Worldloppet
  Visma Ski Classic
  SkiTour

Institucionální partner

  Liberec
  Jablonec nad Nisou
  Frýdlant
  Obec Bedřichov

PARTNEŘI

  Enervit
  Ahrend
  Intersport
  Madhus
  Kama
  DB Schenker
  Nisa
  Asklepion

Pořadatel

  SkiKlub

SPOLUPOŘADATEL

  Asociace sportu pro radost

MARKETINGOVÝ PARTNER

  Raul