×

Jizerská 50 - SkiTour

CGI IT Czech Republic s.r.o.
Zadarmo na Google Play

Nainstalovat

6.2.2025

Zahájeno! Jizerskou 50 dostaly do tempa čtvrteční závody bruslením

ČEZ Jizerská 50 zahájila svůj 58. ročník již tradičně závody volnou technikou. Na trasy, které přilákaly hlavně náruživé sportovce, vyrazilo 822 běžkařů. V cíli se z vítězství radovali Fabián Štoček a Eliška Šibravová na třicítce. Sedmnáctku ovládli Filip Mairich a Tereza Hujerová.

Slunečné počasí s mrazivými rány a teplými odpoledni na chvíli ustoupilo a Bedřichov se probudil do typického jizerskohorského rána. Bylo mlhavo a krajinu pocukroval mokrý sníh. Ani změna podmínek však organizátorům nezabránila v pečlivé přípravě tras. Místy leželo sice jen nezbytné minimum sněhu, závodníci se však nemuseli o své lyže bát a mohli se do výkonu opřít naplno.

Volkswagen Bedřichovská 30 pro připraveného obhájce 

Volkswagen Bedřichovská 30 našla svou náhradní variantu po trase kolem josefodolské přehrady, Kristiánova, Hřebínku a závěrečného úseku kolem přehrady Černá Nisa. Organizátoři se rozhodli pošetřit obtížně upravený úsek kolem Krásné Máří, kam bylo nutné navézt sníh. Statistici si tento závod budou dobře pamatovat, protože do něj vyrazilo rovných 500 závodníků.

Běžkaři vyrazili do stop ve 13:35. Přestože se jelo po pozměněné trase, závod měl podobný průběh jako v roce 2023. Obhájce titulu Fabián Štoček si hlídal čelo závodu a ve stoupáních zaútočil. Využil toho, že před startem poctivě testoval lyže a mohl si celou trasu projet.

„Skejt jezdím, ale v tréninku ho beru spíše jako vytrvalostní a regenerační složku, takže bruslením moc nejezdím intervaly. Do závodu jsem šel s podobnou taktikou jako loni. Na začátku jsem se spíše schovával a nastupoval v kopcích. Před cílem jsem měl i prostor zasprintovat na Dr. Max měřeném úseku,“ uvedl obhájce vítězství.

Druhý skončil jilemnický Ondřej Pilař a třetí dojel matador stop Jiří Ročárek.

Výsledky VW Bedřichovská 30 (25,5 km) muži

  1. Fabián Štoček (ED systém Vltava Fund team) – 1:04:15
  2. Ondřej Pilař (ČKS SKI Jilemnice) +0:36,6
  3. Jiří Ročárek (Vltava Fund Ski team) +3:10

Mezi ženami se parádním výkonem blýskla Eliška Šibravová, která za sebou nechala někdejší olympioničku a jizerskohorskou legendu Zuzanu Kocumovou. Třetí finišovala Němka Laura Stichling.

Výsledky VW Bedřichovská 30 (25,5 km) ženy

  1. Eliška Šibravová (ED systém Vltava Fund team) – 1:09:44
  2. Zuzana Kocumová (ED systém Vltava Fund team) +1:52
  3. Laura Stichling (GER, ED systém Vltava Fund team) +4:03

Vítěze Jizerské 17 nezastavil ani pád na bradu

Naopak Jizerská 17 mohla využít tradiční okruh tzv. T-Mobile Magentové stopy. Tato trasa je v posledních letech zárukou kvalitního lyžování i mimo termín ČEZ Jizerské 50. Start kratšího závodu následoval ve 13:50.

Do cíle jako první dorazil Filip Mairich, který si rozhodující náskok vytvořil v závěrečném stoupání, kde se nacházel i Dr. Max měřený úsek. Náskok málem v závěru prohospodařil.

„Ve stoupání z Nové Louky jsem si udělal dobrý náskok a říkal si, že když nespadnu, v pohodě vyhraju. Bohužel jsem spadl, ale i tak jsem to ještě stihl,“ uvedl Filip, jehož bradu na pódiu zdobil vítězný šrám.

Výsledky Jizerská 17 (17,5 km volně) muži

  1. Filip Mairich (Ski Klub Jablonec nad Nisou) – 45:19
  2. Jan Šembera (Ski Klub Jablonec nad Nisou) +0:02
  3. Martin Koukal (Kempy Martina Koukala) +0:15

Pohodlněji protrhla cílovou pásku první žena Tereza Hujerová, která závod pojala jako přípravu na hlavní padesátku a vyvezla se za mužskými kolegy.

„Ze začátku mi chvíli trvalo dostat se do tempa, protože skejt moc nejezdím. Sníh byl až překvapivě rychlý, čekala jsem na té trase spíše čas okolo hodiny, ale byli jsme zpátky za 50 minut,“ pochvalovala si vítězka, která v Jizerských horách běžně trénuje, ale v současnosti závodí za italský tým.

Výsledky Jizerská 17 (17,5 km volně) ženy

  1. Tereza Hujerová (Team Robinson Trentino) – 48:47
  2. Edita Pozlerová (EDPOTEAM) +4:53
  3. Anežka Krouská (SK Kotlářka) +9:32

Závěr dne patřil slavnostnímu zahájení. Milou povinnost převzali „historičtí lyžníci“, kteří se na starobylých lyžích a v podobně starých svršcích sklouzli po stopách bedřichovského stadionu. Program čtvrtka tradičně vyvrcholil u pomníku zemřelých účastníků expedice Peru.

Jelikož organizátoři vzpomínají na horolezce, kteří byli v některých případech přímo jejich kamarády, ale dnes už častěji přáteli jejich rodičů, mělo setkání pietní ráz.

V pátek budou na pořadí nejprve dětské závody Mini Jizerská 50 Dr. Max, do nichž mohou nastoupit závodníci od 3 do 14 let. Odpoledne pak převezme štafetu divácky atraktivní T-Mobile firemní štafeta. Každého závodníka v čtyřčlenných družstvech čeká nepříjemný kopec na rozcestí U Buku a sjezd.

Ještě atraktivnější bude večerní program. Pojede se Orlen Sprint, v němž se představí mnoho elitních závodníků. Kdo se nemůže dostavit na stadion v Bedřichově, uvidí to nejpodstatnější na kanále ČT Sport. 

Pošli dál

11.3.2025 - Výsledkový zpravodaj 58. ročníku je na světě
10.3.2025 - ČISTÉ JIZERKY: PO ZÁVODĚ UKLÍZÍME HNED DVAKRÁT
3.3.2025 - KAMA NABÍZÍ 20% SLEVY
28.2.2025 - S portálem Kudy z nudy nejen za sportovními zážitky
Zpět na aktuality Zpět na úvodní stránku

ZÁVODY 59. ČEZ JIZERSKÉ 50

ČEZ JIZERSKÁ 50

1. 2. 2026

   

JIZERSKÁ 25

31. 1. 2026

   

ČT JIZERSKÁ 10

31. 1. 2026

   

MINI JIZERSKÁ DR. MAX

30. 1. 2026

   

VOLKSWAGEN BEDŘICHOVSKÁ 30

29. 1. 2026

   

Jizerská 17

29. 1. 2026

   

T-MOBILE JIZERSKÁ FIREMNÍ ŠTAFETA

30. 1. 2026

   

ORLEN SPRINT

30. 1. 2026

   

FACEBOOK INSTAGRAM

GENERÁLNÍ PARTNER

    ČEZ

PRÉMIOVÝ PARTNER

    T-mobile

HLAVNÍ PARTNEŘI

    ORLEN
    VW užitokové vozy
    Dr. Max

GENERÁLNÍ MEDIÁLNÍ PARTNER

    Česká televize

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNER

    Evropa2
    Sport

HLAVNÍ INSTITUCIONÁLNÍ PARTNEŘI

    NSA
    SLČR
    Liberecký kraj
    #VisitCzechRepublic
    Ministerstvo pro místní rozvoj

Oficiální partneři

    Generali Investments
    Česká mincovna
    SWIX
    Preciosa

Oficiální dodavatelé

    Jizerská o.p.s.
    Svijany pivovar
    COOP
    Johnny Servis
    PERI
    ČHMÚ
    Pacovis
    TKF
    Progres
    Královka
    Nilfisk
    Delirest

MEDIÁLNÍ PARTNEŘI

    Kudy z nudy
    RTM+
    Liberecká drbna
    Nordic
    A11
    Liberec Český rozhlas
    Sport in Art
    iLiberecko

Spolupracujeme

    ČHS
    Smartemailling
    Freelo
    Oblastní galerie Liberec

Součást sérií

    Worldloppet
    Visma Ski Classic
    SkiTour

Institucionální partner

    Liberec
    Jablonec nad Nisou
    Frýdlant
    Obec Bedřichov

PARTNEŘI

    Enervit
    Ahrend
    Intersport
    Madhus
    Kama
    DB Schenker
    Nisa
    Asklepion

Pořadatel

    SkiKlub

SPOLUPOŘADATEL

    Asociace sportu pro radost

MARKETINGOVÝ PARTNER

    Raul