ČEZ JIZERSKÁ 50
9. 2. 2025
Zbývá 3230 startovních čísel.
30.1.2024
V roce 2023 přišla v platnost nová pravidla FIS, ze kterých vyplývá zákaz všech vosků s fluorovou složkou. Pro organizátory 57. ČEZ Jizerské 50 je životní prostředí a zdraví závodníků největší priorita, a proto neberou tento nový zákaz na lehkou váhu. Fluorové vosky mohou tvořit v přírodě tzv. věčné sloučeniny, které jsou toxické a samovolně se nikdy nerozloží. Navíc mohou mít karcinogenní účinky. Lyžaři, kteří mají doma zásobu takových vosků, je budou mít možnost s 50% slevou vyměnit za zcela bezpečnou alternativu u odborníků ze SWIXu.
“Perfluorované látky (ve zkratce PFAS, patřící mezi tzv. věčné chemikálie) v sobě obsahují organicky vázaný fluor, což je zřejmě nejhorší typ kontaminantu, který doposud lidstvo vyrobilo,” vysvětluje Jaroslav Semerád z Laboratoře enviromentální biotechnologie MBÚ AVČR. Tyto látky jsou extrémně toxické, protože se přirozeně nikdy nerozloží, a naopak se akumulují v přírodě i v lidském těle. Některé z nich prokazatelně způsobují rakovinu a další závažná onemocnění.
“Fluorové vosky jsou hlavním zdrojem PFAS v horských odlehlých oblastech, kam je zanáší především běžci na lyžích, kteří si tyto vosky často nevědomky mažou na své skluznice,” doplňuje Tomáš Cajthaml z Ústavu pro životní prostředí PřF UK. Nejzávažnější výsledky byly zjištěny právě v Jizerských horách, které jsou oblíbenou destinací nejen závodníků Jizerské 50. Zvýšená koncentrace PFAS na nejrušnějších křižovatkách Jizerské magistrály může vést až ke stopové kontaminaci pitné vody v Jablonci nad Nisou a Liberci. “Věřím, že zákaz těchto typů vosku výrazně zlepší situaci na českých horách. Víme, že po Jizerské 50 koncentrace PFAS dosahovala několikanásobně větších hodnot než před jejím začátkem,” říká Cajthaml. Měření před a po akci chystají výzkumníci ve spolupráci s Jizerskou o.p.s. a společností SWIX i v letošním roce a předpokládají výrazně nižší hodnoty.
Právě leader na trhu, společnost SWIX, vyvíjí bezfluorové vosky jako jeden z prvních výrobců již od roku 2019. “Chceme jít změně naproti, a proto jsme čistě z enviromentálních důvodů vyhlásili akci Staré za nové, v rámci které nabídneme výměnu starých toxických vosků za nové, zdraví a přírodě nezávadné alternativy, a to se slevou až 50 %,” uvádí za společnost SWIX Jan Weisshäutel.
Lyžaři mohou fluorové vosky v původním obalu od všech značek i již částečně použité odevzdat na sběrných místech, například právě na Jizerské 50. Konkrétně to lze spojit s vyzvednutím svého startovního čísla v OC Nisa Liberec, nebo přímo na stadionu v Bedřichově ve stánku SWIX. Nejen že tímto krokem ochráníte sebe, své blízké a přírodu, ale také můžete se slevou až 50 % nakoupit nové bezpečné a efektivní alternativy.
“Tento zákaz není o rychlejších, nebo pomalejších lyžích, ale o ochraně zdraví a přírody. Právě proto jako Svaz lyžařů ČR jednoznačně podporujeme zákaz fluorových vosků. Na Jizerské 50 budeme mít k dispozici speciální měřící zařízení, které je schopno spolehlivě a rychle rozpoznat PFAS na skluznici,” uvádí za svaz Michal Kučera.
“Svědomití závodníci, kteří pouze projedou kontaminovanou stopou, se nemusí diskvalifikace obávat,” ubezpečuje mluvčí Jizerské 50 Richard Valoušek. “Naším cílem je primárně edukovat nejen závodníky, ale všechny lyžaře o tom, jak moc škodlivé vosky s obsahem fluoru mohou být,” dodává Valoušek.
Jakých vosků se výměna týká?
Výměna se týká všech fluorových lyžařských vosků.
Co za svůj starý vosk dostanu?
V případě, že existuje bezfluorová alternativa, dostanete za svůj fluorový vosk 50% slevu na její nákup. Pokud přinesete na výměnu fluorový vosk, který ještě nemá přímou alternativu mezi bezfluorovými vosky, tak obdržíte slevu ve výši 50 % na nákup aktuálního bezfluorového produktu SWIX, který je cenově nejblíže původní hodnotě odevzdaného fluorového vosku.
Pokud se rozhodnete vyměnit během Jizerské 50 svůj starý fluorový vosk, ke kterému neexistujete přímá alternativa, můžete získat hodnotový voucher ve výši 50 % ceny přineseného fluorového vosku, který bude možné uplatnit na nákup na e-shopu SWIX.cz v minimální celkové hodnotě přineseného fluorového vosku.
Kde budu moci vosky vyměnit?
Své staré fluorové vosky budete moci vyměnit během celého programu Jizerské 50, a to na těchto místech:
- v prodejním stánku SWIX v OC Nisa v prostorách registrace,
- ve stanu Mazací servis SWIX přímo na stadionu v Bedřichově.
Následně pak bude možné vyměnit vosky také u prodejců SWIX po celém Česku, a to v období do 31. března 2024. Seznam zúčastněných prodejců najdete ZDE.
Jak bude na místě výměna probíhat?
Na Jizerské 50: Do sběrného místa (registrace v OC Nisa nebo Mazací stan SWIX na stadionu v Bedřichově) přinesete své staré fluorové vosky, ke každému vám pak buď přiřadíme alternativu s 50% slevou nebo obdržíte adekvátní vouchery uplatnitelné na e-shopu SWIX.cz.
U vybraných obchodníků: Když přinesete své staré fluorové vosky, bude vám ke každému z nich nabídnut alternativní bezfluorový vosk SWIX se slevou 50 % z původní MOC, případně nabídnut vosk s 50% slevou z aktuální produkce SWIX, který je cenově neblíže přinesenému fluorovému vosku.
Jak mi vyměníte prášky a urychlovače?
Pokud přinesete na výměnu fluorový vosk, který zatím nemá přímou alternativu mezi bezfluorovými vosky, tak obdržíte slevu ve výši 50 % na nákup aktuálního bezfluorového produktu SWIX, který je cenově nejblíže původní hodnotě odevzdaného fluorového vosku.
V případě výměny na Jizerské 50 můžete v situaci, kdy přinesete fluorový vosk bez přímé alternativy, získat hodnotový voucher ve výši 50 % ceny přineseného fluorového vosku. Ten následně uplatníte při nákupu na e-shopu SWIX.cz (v minimální celkové hodnotě přineseného fluorového vosku).
Bude možná výměna i přes e-shop SWIX.cz?
Ne. Výměna zasláním není v tuto chvíli možná.
Co budete s vybranými fluorovými vosky dělat?
Fluor z odevzdaných vosků se do přírody už nikdy nedostane. Postaráme se o to, aby vosky byly zničeny způsobem, který je maximálně šetrný k životnímu prostředí. Likvidace proběhne ve spalovně odpadu, případně pomocí pyrolýzy. Teplota nad 500 °C totiž věčné chemikálie rozloží.
Kolik kusů mohu vyměnit?
Množství není limitováno - čím více, tím lépe.
Mohu vyměnit i rozdělaný/použitý vosk?
Ano. Chceme, aby se do přírody dostalo co nejméně jedovatých látek obsažených ve fluorových voscích, proto příjmeme do výměny i načaté vosky. Podmínkou je odevzdání vosku v původním obalu.
Proč bych se měl zbavovat fluorových vosků?
Fluorové vosky zásadním způsobem poškozují přírodu, životní prostředí a také lidské zdraví. Jejich záludnost spočívá mimo jiné ve věčnosti - tyto látky se v přírodě nikdy nerozloží. Naopak se nebezpečně akumulují v podzemních vodách i v potravním řetězci, mají toxické účinky a mohou mít dokonce karcinogenní důsledky. K jejich používání už přitom neexistuje důvod - k dispozici máme výkonnostně srovnatelné a přitom daleko čistější alternativy.
Do kdy budu moci vosky u prodejců Swix vyměnit?
Na výměnu vosků máte čas od termínu od 12. února do 31. března.
Potřebuji původní doklad od nákupu vosků?
Doklad není potřeba, vosk ale musí být v původním balení. Pokud přinesete fluorový vosk od jiného výrobce, může vás prodejce či náš pracovník požádat o prokázání původní ceny či kategorie vosku (stačí ukázat například internetovou stránku s produktem na e-shopu, kde jste vosk zakoupili).
Fungují bezfluorové vosky stejně dobře jako fluorové?
Z pohledu vodoopudivosti a schopnosti neabsorbovat nečistoty mají fluorové vosky jedinečné vlastnosti, které nelze nahradit 1:1. Nicméně existují alternativy, které ve specifických podmínkách fungují srovnatelně nebo dokonce lépe než fluor, budou mít ovšem limity v rozsahu, ve kterém s nimi lze pracovat.
Jak poznám, že mám fluorové vosky?
Nejjednodušeji podle etikety, kde tato informace bývá zpravidla uvedena. Pokud tomu tak není, doporučujeme tuto informaci ověřit vyhledáním konkrétního vosku dle jeho názvu na internetu.
Co je najednou na fluoru tak špatné?
Zjednodušeně řečeno lze říci, že víme víc než dřív - a v tomto případě víme daleko více o škodlivosti fluoru. Naštěstí za něj máme ve voscích náhradu. Každý z nás se tak může rozhodnout, jak k novým zjištěním přistoupí a jak se zachová. Volbu máme do té doby, než budou PFAS v EU kompletně zakázány, což bude snad již brzy.
PFAS jsou tvořeny obrovskou skupinou produktů (více než 4700) a znalosti o nich se postupně rozšiřují, což následně vede k regulacím a zákazům. Jako první byla v roce 2009 zakázána chemikálie PFOS. Od roku 2019 jsou zakázané také PFOA a od roku 2022 také PFHxS.
Ostatní značky mají i nadále fluor ve voscích?
Bohužel některé ano. Legislativně není výroba a prodej fluorových vosků s řetězcem C6 zakázána, resp. legislativa omezující tyto škodlivé produkty není ještě platná. Její platnost se předpokládá v horizontu roku 2027.
Jsou nové vosky bez fluoru bezpečné?
SWIX ve svých nových voscích nepoužívá nic, co by v této chvíli nebylo bezpečně zdokumentováno. Zároveň platí, že všechny zahrnuté látky jsou ve spotřebitelských produktech povolené.
Bude možná výměna fluorových vosků jiných značek za bezfluorové vosky SWIX?
Ano! Do výměny jsou přijímány fluorové vosky všech výrobců. Vždy vám přitom bude nabídnut ekvivalentní vosk z aktuální nabídky SWIX s 50% slevou z jeho MOC nebo sleva 50 % na aktuální produkt SWIX, který je přinesenému fluorovému vosku cenově nejblíže. Z tohoto důvodu vás může náš pracovník či prodejce požádat o prokázání deklarované ceny nebo zařazení přineseného fluorového vosku (dohledáním na internetu, původním dokladem apod.).
Pokud jsem dosud používal vosky s fluorem a nyní si je vyměním za bezfluorové, je potřeba nějak speciálně ošetřit skluznici lyží?
Fluor se ze skluznice postupem času přirozeně vymyje. Existuje ovšem doporučený proces tzv. odfluorování lyží, který se povinně týká profesionálních závodníků. Ten zajistí, že lyže následně projdou kontrolou na závodech. Pro rekreační a kondiční lyžaře je tento proces dobrovolný.
Má to smysl řešit, když vyjedu třikrát do roka někam na sobotu? To přece tu planetu nezabije!
Zrádnost fluorových sloučenin spočívá v jejich věčnosti - tyto jedovaté látky se v přírodě nikdy nerozloží. Následně pak dochází k jejich hromadění v životním prostředí, v podzemních vodách i v potravním řetězci. Protože už máme k dispozici výkonnostně srovnatelné alternativy, není rozumný důvod k používání fluorových vosků a k dalšímu poškozování přírody i lidského zdraví. Volba je na každém z nás.
Já jsem nikde žádný zákaz prodeje a používání fluorových vosků pro běžného uživatele nedohledal, tak proč bych vám to měl vracet?
Ačkoliv existuje celá řada nových zjištění o škodlivosti fluorových sloučenin, umožňuje stávající legislativa fluorové vosky s technologií C6 nadále vyrábět i prodávat. Je proto na zodpovědnosti a ohleduplnosti každého z nás, zda bude tyto látky nadále používat, ničit tím přírodu i své vlastní zdraví. Těší nás ale, že EU již pracuje na zákazu používání těchto látek, který snad vejde v platnost do roku 2027.
Pošli článek dál
×
9. 2. 2025
Zbývá 3230 startovních čísel.
8. 2. 2025
Zbývá 1166 startovních čísel.
8. 2. 2025
Zbývá 1281 startovních čísel.
7. 2. 2025
Zbývá 398 startovních čísel.
6. 2. 2025
Zbývá 513 startovních čísel.
6. 2. 2025
Zbývá 366 startovních čísel.
7. 2. 2025
Registrace budou již brzy spuštěny
7. 2. 2025
Zbývá 99 startovních čísel.