ČEZ JIZERSKÁ 50
9. 2. 2025
Zbývá 1367 startovních čísel.
23.10.2023
ČEZ Jizerská 50 s velkou radostí vítá mezi své oficiální partnery Preciosu Ornelu, součást Skupiny Preciosa, která navazuje na staletou tradici sklářského umění v oblasti Jizerských hor. Právě z její dílny vzniknou zcela nové skleněné medaile, které si mnozí z vás v únoru pověsí s hrdostí na krk a poté vystaví ve své osobní síni slávy. Preciosa Ornela ve svých sklárnách chystá také originální uměleckou trofej. Jak medailím, tak trofeji vtiskl podobu multimediální umělec Matyáš Chochola.
Jen stěží byste hledali charakterističtější vzpomínku na Jizerskou 50 než dřinou zaslouženou skleněnou účastnickou medaili. Novou medaili si odnesou úplně všichni, kteří najdou kuráž vydat se do lyžařských stop libovolného závodu v rámci 57. ročníku. Skleněná medaile je tak krásnou památkou a zároveň důkazem, že jste se svého osobního závodu zúčastnili a úspěšně jste dojeli až do cílové rovinky. Preciosa Ornela vyrobí nové medaile podle sklářské řemeslné tradice, díky které získají zcela nový a lokální charakter, na kterém vynikne umělecký motiv od Matyáše Chocholy.
Matyáš Chochola je absolventem Akademie výtvarných umění v Praze, jehož práci jste mohli vidět v řadě významných českých institucí. Jeho umělecký odkaz sahá až za hranice, například do galerií v Itálii nebo Německu. V rámci své tvorby se zaměřuje především na umělecké instalace a performance. Na 56. ČEZ Jizerské 50 se stala objektem jeho zájmu samotná lyžařská stopa, která je hlavní dominantou nových medailí.
Poprvé v historii vzniknou trofeje a medaile pro účastníky Jizerské 50 jen kousek od samotného dění závodu. V Desné na úpatí Jizerských hor v areálu ruční sklářské výroby Preciosy Ornely bylo vyrobeno 9 500 medailí a 50 trofejí. „Skleněné medaile i trofeje prošly několika výrobními fázemi, od počátečního tvarování skleněné hmoty, přes následné broušení, vrtání, pískování až po finální povrchové pokovení. Každá medaile i trofej vyrobená k 57. ročníku Jizerské 50 je originálem,“ vysvětlil obchodní a marketingový ředitel Preciosy Ornely, a. s. Petr Puš.
Ústředním motivem bude autentický umělecký odlitek lyžařské stopy, který byl zhotoven Matyášem Chocholou poté, co se v ní projely tisíce závodníků loňské ČEZ Jizerské 50. Na krk si tedy nebudete věšet jenom kousek skla, ale doslova kus historie Jizerské 50, což potvrzuje svými slovy samotný výtvarník: “V noci po skončení závodu, z odlitku rozbrázděných textur, připomínajících bitevní pole, vznikl otisk pro reliéf medaile. Každý závodník tak dostane to, co sám svým bojem do sněhu otiskl. Medaile je pokovená, což zvýrazňuje magický zážitek večerních světel vrhajících do sněhu dlouhé a barevné stíny.”
Zároveň medaile bude navlečena na speciální stuze, která bude imitací horolezeckého lana, čímž všichni společně vzdáváme hold vzpomínce na horolezce z expedice Peru 1970. Někteří z těchto horolezců stáli u zrodu Jizerské 50, která se tak pouze přirozeně stala memoriálem na jejich počest.
Medaile však nejsou to jediné, co si pro nás Preciosa Ornela připravila. Z její dílny vznikne také unikátní umělecká skleněná trofej pro vítěze navržená taktéž Matyášem Chocholou ve spolupráci s umělecko-sportovní platformou Sport in Art. Bude se jednat opět o odlitek přímo z lyžařské stopy, stejně tak, jako tomu je v případě samotných medailí: “Cílovou koncepcí nové trofeje bylo obohatit prestiž závodu a jeho mezinárodní kontext o kvalitní umělecké dílo, a to zároveň propojit s řemeslnou tradicí výroby skla v regionu. Tím vzdát hold tomu, co je pro závod nejdůležitější, a s čím se ztotožní každý běžkař a tím je perfektní stopa,” říká Chochola.
Z nového partnerství má radost také zástupce pořádající agentury Raul David Douša: “Dělá nám velkou radost, že špičkoví skláři z jizerskohorské sklárny Preciosa Ornela dokážou zhmotnit umělecké představy Matyáše Chocholy do uměleckého díla, které si do celého světa odvezou nejen ti nejlepší lyžaři a lyžařky planety v podobě nádherných trofejí, ale v podobě medailí i všichni amatérští závodníci, kteří dokončí některý z devíti závodů ČEZ Jizerské 50.”
Jizerské hory jsou svými sklárnami historicky proslulé a Jizerská 50 bere své účastníky do těchto míst od svého počátku. Sklářskou osadou Kristiánov ležící na úpatí Černé hory závodníci projíždějí v rámci Jizerské 50 už na 5. kilometru. Právě kolem již zaniklé sklárny z 18. století zde vyrostla celá osada skládající se z několika chalup, hřbitova a školy. Od roku 1963 zdejší objekt spadá pod správu Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. Dnes zde najdete stálou expozici Sklářská osada Kristiánov s trojrozměrným modelem celé osady v době její největší slávy. Expozice je pro veřejnost otevřena pouze v rámci letní sezóny, což je kromě Jizerské 50 RUN dalším důvodem, proč do tohoto kraje zavítat i v letním období.
Trasa Jizerské 50 vás však provede přes ještě jednu historicky významnou, dnes již neexistující sklárnu. V druhé polovině 18. století vyrostla sklářská huť také na Nové Louce, avšak po zhruba 60 letech fungování zanikla a budova byla časem stržena. Vyráběly se zde například skleněné perle, které najdete i v současném sortimentu Preciosy Ornely.
Lokální význam sklářství potvrzuje i bývalá sklárna přímo v Bedřichově z konce 16. století. Sklářská huť nedaleko pramenů Bílé Nisy byla středobodem, který dal postupně vzniknout celé obci Bedřichov. Dnes znáte Bedřichov především jako místo, odkud každý rok vyjíždí tisíce závodníků do stop Jizerské 50, ale na skleněnou historii se zde rozhodně nezapomíná.
Unikátní skleněná medaile a nespočet zážitků může čekat i na vás, stačí se registrovat do jednoho ze závodů Jizerské 50 za nejvýhodnějších podmínek do konce října!
Pošli článek dál
×
9. 2. 2025
Zbývá 1367 startovních čísel.
8. 2. 2025
Zbývá 613 startovních čísel.
8. 2. 2025
Zbývá 766 startovních čísel.
7. 2. 2025
Zbývá 259 startovních čísel.
6. 2. 2025
Zbývá 307 startovních čísel.
6. 2. 2025
Zbývá 222 startovních čísel.
7. 2. 2025
Registrace budou již brzy spuštěny
7. 2. 2025
Zbývá 82 startovních čísel.