Zadarmo na Google Play

Nainstalovat

13.2.2022

Nygaard dosáhl na jizerský hattrick. Dahl soupeřky rozpíchala

Kolotoč ČEZ Jizerské 50 se dotočil v nádherném počasí. Krásný závod ovládli Nor Andreas Nygaard a Švédka Ida Dahl. Jejich vítězství rozhodně nebyla totožná. Nygaard ovládl sprint čtyřčlenné skupiny, Dahl to všem nandala ve stoupáních. Na trasu za pohádkových kulis vyrazilo 4444 závodníků a celkově jich bylo 8194. Parádní reklama na běžkování, skvělá ukázka krásy České republiky!

Mužský závod
První vlna mužského závodu vyjela 10 minut po ženské elitě. Startovní pole se začalo sypat hned po pár kilometrech a kvalitně ho protřídilo táhlé stoupání na Čihadla, kde tvrdil muziku Rus Ermil Vokuev. Naopak Max Novak chytnul hned v první půlhodině krizi a pohyboval se na až na 19. místě se ztrátou půl minuty. Nejlepší Čech v závodě – Jiří Pliska – asi koukal, za kým se to dnes veze. Na krásném 24. místě jel na Knajpě Stanislav Řezáč. V kontaktu s ním se vezli z Čechů Jan Šrail a Fabián Stoček.

V sprintu na Jizerce v tzv. ČEZ prémii si na všechny vyšlápl Nor Torgei Suvlen Hovland. Prémie pro něj byla v závodě hlavním cílem. Vyhrál 3000 eur. Elitní skupina projela první prémií velmi natažená, když její poslední člen Torleif Syrstad ztrácel na 17. místě 18 sekund.

Ermil Vokuev v druhém tvrdém stoupání na čelo nikoho nepustil a rozcupal elitní skupinu na pouhou pětici. Následovali ho Johannes Eklöf, Andreas Nygaard, Alexander Greberenko a Martin Löwström Nyeget.

Z Čechů jel nejlépe 21. Jiří Pliska, který patřil do čtvrté skupiny. V kontaktu s ním pokračoval i Stanislav Řezáč a není bez zajímavosti, že v též skupině se překvapivě trápil i Max Novak. "V první polovině mi vůbec nejely lyže, doufám, že to bylo mázou, protože jsem tady rozhodně nepředvedl to, na co mám," povídal v cíli Novak.

Ve finiši potvrdil své kvality Andreas Nygaard, který své vítězství náležitě oslavil. Po jeho boku dojel druhý Martin Löwström Nyeget a třetí skončil Johannes Eklöf, nejhůře vyšel finiš čtvrtému Ermilu Vokuevovi. Nyggard tak navázal na triumfy z let 2019 a 2020.

"Myslím, že při všech třech výhrách šlo možná o nejlepší dny, co jsme kdy měl na lyžích. Byl jsem v úžasné formě, měl jsem skvělé lyže a k tomu bylo opravdu hezky. Mám to tady v Bedřichově a Jizerkách opravdu rád. Jsem opravdu šťastný, dneska to šlo opravdu hladce," uvedl v cíli vítěz.

Z Čechů nejlépe vyšel závod Jiřímu Pliskovi, jenž se vešel do nejlepší dvacítky. Pouze 22 sekund mu chybělo, aby mohl prohlásit, že dal Jizerskou 50 pod dvě hodiny. "Bylo to opravdu těžký. Od začátku se jelo hrozně vysoké tempo, takže jsem tam nechal hodně sil. Na Jizerce jsem myslel, že už nedojedu, ale nakonec to šlo a bylo to krásný. Ve skupince jsem si jeli svoje tempo a bojovali jsem až do konce," prozradil Pliska. Legendární Stanislav Řezáč bral 23. místo a třetím nejlepších Čechem byl Jan Šrail na 27. místě.

Výsledky muži

1.  ANDREAS NYGAARD 1:56:20.7 (NOR, Team Ragde Charge)(+)
2.  MARTIN LØWSTRØM NYENGET 1:56:21.7 (NOR,Team Eksjöhus)(+1.0)
3.  JOHANNES EKLÖF 1:56:21.9(+1.2)(SWE, Team Ramudden)
4.  ERMIL VOKUEV 1:56:22.4(+1.7) (RUS, Russian Winter Team)
5.  ALEKSANDR GREBENKO 1:56:48.4(+27.7) (RUS, Russian Winter Team)
20. JIŘÍ PLISKA 2:00:21 (CZE, eD system Silvini team)
23. STANISLAV ŘEZÁČ 2:01:28 (CZE, Slavia pojišťovna Sport team z.s.)
26. JAN ŠRAIL 2:03:00 (CZE, Vltava Fund Ski Team)

Ženský závod

V ženách se rychle vybrala šestice, v níž měl převahu tým Ramudden díky Idě Dahl a Lině Korsgren. Dahl brala body z první vrchařské prémie na Knajpě. Z Češek se nejlépe s prvním kopcem vypořádala Kateřina Smutná, které ho vyjela jako devátá. Na jejích patkách se vezly i Sandra Schützová a Karolína Grohová.

Prestižní sprinterskou ČEZ prémii na Jizerce vyhrála překvapivě Norka Anniken Gjerde Alnaes, jíž jely lyže opravdu bleskově. Poté se ale pořadím propadla, ale 3000 eur v kapse ji hřálo až do cíle. Naopak v nejtvrdším kopci na trase ze Smědavy na Knajpu se poli utrhla lehkoruká Ida Dahl, která naběhla trio Astrid Oyre Slind a Britta Johansson Norgren 21 sekund.  Švédská kometa svůj náskok bezpečně uhájila.  Pro druhé místo si dojela Britta Johansson Norgren. Jizerský bronz má překvapivou majitelku, je jí Norka Thea Krokan Murud.

Z Češek nejlépe skončila Kateřina Smutná, která se přesně vešla do první desítky. "Jsem rozhodně spokojená. Prvních pět kilometrů pro mě byla sebevražda a měla jsem pocit, že to zabalím. Pak se mi to rozjelo a šlo to hezky." pochvalovala si Smutná.

Zhruba 40 sekund po ní dojela Sandra Schützová na solidním 11. místě. Na podium pro nejlepší Češky vystoupila i Karolína Grohová,již k tomu katapultovala 17. pozice v celkové klasifikaci.