CGI IT Czech Republic s.r.o.
Zadarmo na Google Play

Nainstalovat

30.6.2021

Josef Ibehej: Jizerskou 50 miluju, ale osobní závod pro mě byla dvacetičtyřhodinovka

Pocházím z Chodska a oklikou přes Brno jsem zakotvil v tehdy textilním Liberci. Celý život jsem pracoval jako “textilák” a nyní jsem už spokojený důchodce. Jizerské 50 jsem se zúčastnil tolikrát, že to ani nedokážu pořádně spočítat. Odhaduju, že jsem startoval tak 20–25 x. Stejný počet startů jsem si ale připsal na startu 24hodinové výzvy v Itálii.

Na běžkách jsem začal jezdit až jako vysokoškolák. Jednou jsem si je půjčil a zjistil, jak úžasný to je relax! Člověk si krásně vyčistí hlavu a čím délé běžíš, tím intenzivnější prožitek je.

Nejlepší ročník Jizerské 50 pro mě osobně byl rozhodně ten v roce 1983. Tenkrát jsem do rána “posiloval” ruce s půllitry v Restauraci Bříza odkud jsem vyrazil na start, tehdy ještě na Hrabětickou louku. Startovní číslo jsem měl něco přes 6 500, doběhl jsem jako 1030. a byl jsem na sebe naštvaný, že jsem to nedal do 1000, protože bych dostal odznak. Ten jsem sice nedostal, ale přišlo mi do života něco daleko krásnějšího – moje žena, kterou jsem tam tehdy ve stopě poznal. A jsme spolu šťastní dodnes.

Dvacetičtyřhodinová výzva

Poprvé jsem vyrazil v lednu 1990 těsně po Sametové revoluci. Neměl jsem od komoušů devizový příslib, a tak neměl za co tam jet. Při návštěvě v bance jsem sice moc dobře nepochodil, ale skvělá paní ředitelka našla řešení. "Zajeďte si do Hrádku nad Nisou, vyvexlujte marky, složte je u nás v bance, my Vám dáme štempl a můžete cestovat.” Tak jsem na její radu dal a v lednu odcestoval do Itálie, kde tenkrát na startu se mnou bylo asi 100 borců, já skončil 4. s výkonem 320 km. Rok poté se závod nekonal, takže jsem si ho zopakoval až v roce 1992, kde jsem si ještě polepšil o 30 km a 2 příčky. Svůj osobní rekord jsem zajel ale v roce 1993, kdy jsem ujel za 24 hodin 375 km, což stačilo na 3. místo. Nakonec se z toho stala velká vášeň a já startoval celkem 20 x. Každý ročník měl své kouzlo! Dodnes mám schovanou funkční čelovku na ploché baterky s vypínačem. Třeba ji ještě využiju na nějakou výzvu v mých milovaných Jizerkách.