Newsletter

6.4.2021

Vidět Jizerskou šesti pohledy dodalo nový úhel pohledu i mně, říká Marek Beneš z Generali Investments

Na jedné straně smutek z toho, že si výstavu nebude moci prohlédnout osobně, na té druhé milé překvapení, jak reálně virtuální výstava vypadá. Nejen o tom, jak nahlíží na fotografie v rámci výstavy Jizerská 50 Viděna šesti, jsme si povídali s Markem Benešem, zástupcem společnosti Generali Investments CEE, která je partnerem projektu.

Jak dlouho jste se rozmýšlel, zda se svou společností podpoříte realizaci výstavy?
Moc dlouhé rozhodování to nebylo. V podstatě mě přesvědčily první ukázky, fotografie, které krásně propojily krajinu se závodní atmosférou Padesátky, to se mi hned líbilo a věděl jsem, že to budeme chtít podpořit.

Říká se, že umění a sport k sobě mají hodně blízko. To potvrzuje i Jizerská 50, která právě tato dvě odvětví pravidelně propojuje. Co má u Vás přednost, sport nebo umění?
Je to, jak říkáte, obě odvětí spojuje mnoho věcí a je skvělé, že se to takto daří i Jizerské 50. Já osobně mám Jizerské hory opravdu rád. Nejraději se na ně dívám z cyklistického sedla. Zima nikdy nebyla mým favoritem, ale když vidím ty fotografie z výšky, zasněžené hluboké lesy Jizerek a do toho zavodní detaily, neskutečně mě to baví. Sport a umění u mě mělo vždy podobnou pozici a tato výstava to jen potvrdila. Mám radost, že se daří obě odvětí spojovat projektem, který má historii, tradici i své kouzlo.

Kvůli pandemii a vládním restrikcím běží výstava do konce března virtuálně, je možné si ji zdarma prohlédnout jen v online podobě, nikoliv osobně v Leica Gallery Prague, kde jsou fotografie umístěny. Už jste si ji byl přes telefon či počítač prohlédnout?
Byl a ne jednou. Upřímně musím říct, že jsem se bál toho, jak bude prohlídka bez osobní návštěvy galerie vypadat. Osobně jsem rozhodně pro osobní návštěvu, zažít to všechno napřímo. Když jsem ale virtuální prohlídku zkusil poprvé, ohromilo mě to. Jednotlivá díla se dají prohlížet hodně zblízka, občas máte pocit, že v galerii přímo jste. Jasně, online bude vždy jen virtuální svět, ale hodně se tomu reálnému v galerii blíží, a to je myslím skvělá pozvánka pro všechny, kteří virtuální prohlídky zdarma ještě nevyužili.

Vidím, že máte před sebou také knihu, která k výstavě vznikla. Je Vaším parťákem ve volných chvílích?
Musím říct, že jste to trefil. Občas, když mám chvilku, tak se do ní rád začtu, prohlédnu některé snímky a vrátím se zase do atmosféry Jizerské 50 a Jizerských hor. To mě baví. Mít před sebou tuto tištěnou knihu je pro mě přeci jen o stupínek výš než online prohlídka výstavy. Tady si v podstatě na ty fotky mohu sáhnout.

Výstava Jizerské 50 ukazuje závod šesti různými pohledy zkušených fotografů. Dodala Vám také nový pohled na celou akci?
Doposud jsem znal závodní dění hlavně ze stadionu, sledoval mumraj diváků a závodníků. Díky autorům těch snímků najednou vidím detail přímo z trati nebo výškový záběr s panoramaty celých hor. Je to netradiční zážitek a pro mě nový pohled. Takže ano, myslím si, že výstava, a hlavně jednotlivé snímky, člověku opravdu ten nový pohled na celou Jizerskou 50 dají.

Poslední otázka. Když zavřete oči, co se Vám jako první objeví před očima při slovech Jizerská 50?
Bedřichovský stadion, náměstí se stánky, fanoušky, prchajícími závodníky na start a v pozadí zasněžené kopce všude kolem. To zátiší místního stadionu, kde se odehrává to hlavní dění, to je pro mě Jizerská 50.

 

Výstava Jizerská 50 Viděna šesti 

V minulém roce Jizerská 50 připomněla padesáté výročí tragické Expedice Peru 1970. Při této příležitosti, a za podpory generálního partnera Skupiny ČEZ a hlavních partnerů Generali Investments a Pojišťovny VZP, vznikla publikace a následně i výstava. Právě díky Skupině ČEZ a ředitelce Leica Gallery Prague, Míle Dubské, mohla myšlenka výstavy nabrat na konkrétních obrysech a začít se realizovat.

Padesátý třetí ročník ikonického závodu v běhu na lyžích zachytily významné osobnosti české fotografie: Jiří Langpaul, Jan Šibík, Daniel Hušták, Markéta Navrátilová, Lukáš Dvořák a Tomáš Vocelka.

Není to poprvé, co Jizerská 50 spojuje umění a sport, tzv. styl sport and art byl tématem také výstavy Skol!!! Jizerská 50 jako umělecká inspirace, kdy v září 2018 pořadatelé vystavovali díla celé řady umělců, výčtem Davida Vávry, Jakuba Flejšara, Aleny Anderlové, Evy Vones, Ivana Komárka, Jakub Špaňhel, Michal Cihlář, Michael Rittstein, Ondřej Kohout, Radu Tesaro, Roman Franta a Petr Wagenknecht.

22.6.2021 - ČEZ zve na putovní výstavu Jizerská 50: Viděna šesti
9.6.2021 - Spustili jsme registraci na ČEZ Jizerskou 50 a věříme, že…
14.4.2021 - Slevová akce za 54. ročník zahájena, můžete se k ní…
9.4.2021 - Jizerská 50 2022 nabídne od příštího týdne slevu 50 % na…
Zpět na aktuality Zpět na úvodní stránku

ZÁVODY 55. ČEZ JIZERSKÉ 50

ČEZ JIZERSKÁ 50

13. 2. 2022

  Zbývá 4389 registrací  

10 % kapacity vyprodáno

JIZERSKÁ 25

12. 2. 2022

  Zbývá 1145 registrací  

5 % kapacity vyprodáno

VOLKSWAGEN BEDŘICHOVSKÁ 30

11. 2. 2022

  Zbývá 620 registrací  

5 % kapacity vyprodáno

ČT JIZERSKÁ 10

12. 2. 2022

  Zbývá 585 registrací  

16 % kapacity vyprodáno

MINI JIZERSKÁ POJIŠŤOVNY VZP

11. 2. 2022

  Zbývá 377 registrací  

6 % kapacity vyprodáno

T-MOBILE JIZERSKÁ FIREMNÍ ŠTAFETA

12. 2. 2022

   

BENZINA ORLEN SPRINT

12. 2. 2022

  Zbývá 130 registrací  

0 % kapacity vyprodáno

HISTORIČTÍ LYŽNÍCI

11. 2. 2022

   

FACEBOOK INSTAGRAM


GENERÁLNÍ PARTNER
ČEZ
HLAVNÍ INSTITUCIONÁLNÍ PARTNEŘI
NSA Czech-Ski
Liberecký kraj Kudy z nudy
Ministerstvo pro místní rozvoj ČR
MARKETINGOVÝ PARTNER


Raul
Institucionální partner
Liberec Jablonec nad Nisou
Bedřichov
Pořadatel
ČEZ
PRÉMIOVÝ PARTNER
T-mobile
HLAVNÍ PARTNEŘI
BENZINA HERVIS vw vzp
GENERÁLNÍ MEDIÁLNÍ PARTNER
ct
HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNER
rz
PARTNEŘI
Generali Swix Madshus Enervit Kama Schenker
CHMU Pytloun OC Nisa Moravskoslezský kraj Česká mincovna
MEDIÁLNÍ PARTNEŘI
Kamsdetmi.com Nordic
Liberecká drbna
Za podpory
horosvaz ČUS - Sportuj s námi Výbor dobré vůle WOC2021
Součást sérií
worldloppet skiclassics Ski-Tour
Oficiální dodavatelé
Jizerská ops Johnny Servis Crystal Bohemia AVM
Silnice LK a.s. Progres Bobcat Catcut