ČEZ JIZERSKÁ 50
9. 2. 2025
Zbývá 1349 startovních čísel.
18.11.2020
Úřadující Král Jizerek Michal měl rád sport vždycky. Dostal se k němu již jako malé dítě v šesti letech. Vystřídal několik sportů. Během školních let si vyzkoušel fotbal i hokej, u kterého nakonec aktivně zůstal až do 24 let. Aktivně také jezdil na kole, ke kterému patřila aktivní příprava na běžkách i běh.
Co vás přivedlo k běžkám?
V dětství to byli moji rodiče, jezdili jsme do Orlických hor na výlety. A později pak touha po pohybu v přírodě na čerstvém vzduchu, kde je zpravidla klid.
Co vás přivedlo k běhu?
Vyhecoval mě k tomu můj kamarád, který se chlubil, že uběhl půl maraton. Já si řekl, že nebudu dělat nic „napůl“ a dal jsem si za cíl, že zvládnu maraton. V roce 2015 jsem absolvoval svůj první a zároveň poslední maraton. Dosáhl jsem stanoveného času a umístil jsem se na předních příčkách. Mezi běžci jsem se zjevil jako marťan. Od té doby během roku absolvuji 1 až 2 běžecké závody. Běh je pro mě nejnáročnější a nejspravedlivější sport. Záleží pouze na výkonu sportovce, jakého výsledku dosáhne. Nezáleží na tom jakou má výbavu, jak kvalitní má kolo, jak rychlé a dobře má namazané lyže. Běžec se nemůže takticky schovávat v balíku v závětří a pak před cílem vyrazit do finiše.
Máte raději zimní nebo letní Jizerské hory?
Na horách mám rád všechna roční období, ale preferuji zimu. Mám raději zimu z prostého důvodu, když je vám chladno, zahřejete se pohybem. Pokud je vám v létě horko, pohybem se neochladíte.
Jak jste se o zimní Jizerské 50 dozvěděl a co vás přimělo se přihlásit?
Je to jedena z největších a nejznámějších sportovních akcí tohoto regionu, takže jednoduše ze všeobecných informací o sportu. Nejprve jsem chodil fandit jako divák, pak jsem několikrát podával občerstvení kamarádům během závodu. Nakonec jsem se rozhodl závod zkusit na vlastní nohy a vydařil se mi nad očekávání a od té doby jsem absolvoval každou zimu nejen Jizerskou 50, ale i několik dalších závodů dálkových běhů na lyžích, což je spojeno s cestování do krásných míst s nádhernou přírodou.
Jak jste se o letní Jizerské 50 dozvěděl a co vás přimělo se přihlásit?
Díky zájmu o zimní Jizerskou 50 jsem zaregistroval, že organizátoři přidali letní běžeckou verzi. Velmi mě baví kombinovat více sportů, a proto jsem se zúčastnil na Italské Marcialonze běhu na lyžích, náročného kopcovitého závodu v silniční cyklistice i klasického běhu. Toto léto jsem měl v plánu účast na podobném kombinačním závodě (běžky, kolo, běh) na tom nejznámější závodě dálkových běhů běžeckého lyžování. Bohužel mi plány změnila pandemie a tak jsem jako náhradu zvolil běh JIZ50 abych zúročil naběhané kilometry.
Koho byste na start těchto závodů vyzval a proč?
Nikdo mě nenapadá, závodů se účastním pro zážitek ze závodu, abych si sám dokázal, že to zvládnu. Samozřejmě mě potěší, když dokončím závod na dobrém pořadí a když se mi podaří předstihnout silného soupeře.
Jaký zážitek pro vás byl během letošních závodů (letní/zimní) nejintenzivnější?
Zimní závod se vydařil výborně, příroda nám pomohla a zařídila perfektní podmínky. Važme si toho. Se svým výkonem jsem nebyl spokojen, proto převládá zklamání. Dlouho jsem jel ve skupině se závodníkem slavného jména Northugem mladším Evanem, vítězem sprintu. Proto bylo jasné, že ve sputru v cílové rovince nemám šanci. Byl jsem nadšený z výborného výkonu našich závodníků Karolíny Grohové, Jirky Plisky a Václava Sedláčka, kteří se prosadili ve velké konkurenci slavných závodníků.
Při běhu jsem neustále myslel na to, jak bych se při jízdě z kopce na běžkách sbalil do vajíčka a odpočinul si. U běhu to nejde, pokud přestanete podávat nohy, skončíte v kotrmelcích. Měl jsem super domestika v podobě mé ženy, která se mnou poctivě objela závod na kole a celou dobu mě vzorně podávala občerstvení.
Komu byste doporučil, aby si zkusil zimní variantu Jizerské 50?
Každému kdo rád přijme výzvu ke sportovnímu výkonu, je to členitá trať nádhernou přírodou. Musí se ovšem připravit na velký dav lidí.
Kdy začínáte trénovat na běžky? A kdy na běh?
Sportuji během celého roku, jezdím na kole, běhám a jezdím na lyžích. Na zimní provedení závodu začínám trénovat už v létě přelom června a července na kolečkových lyžích. Na běh jsem začal trénovat v dubnu, aby si nohy zvykly na velkou námahu.
Jaký trénink byste doporučil nejvíce?
Pro závod na běžkách jednoznačně kolečkové lyže v létě, zima je krátká a během léta si tělo při tréninku zvykne na námahu specifickou pro běžecké lyžování. Na běh u mě funguje jedině běh a zase jenom běh.
Co pro vás Jizerská 50 znamená?
Je to závod s dlouhou tradicí, je velmi populární mezi závodníky hodně oblíbený.
Pokud byste měl Jizerskou 50 charakterizovat jedním slovem, jaké by to bylo?
Výzva
Pošli článek dál
×
9. 2. 2025
Zbývá 1349 startovních čísel.
8. 2. 2025
Zbývá 600 startovních čísel.
8. 2. 2025
Zbývá 762 startovních čísel.
7. 2. 2025
Zbývá 255 startovních čísel.
6. 2. 2025
Zbývá 305 startovních čísel.
6. 2. 2025
Zbývá 217 startovních čísel.
7. 2. 2025
Registrace budou již brzy spuštěny
7. 2. 2025
Zbývá 82 startovních čísel.