18.5.2020

50 let po Expedici Peru 1970. ČEZ Jizerská 50 spouští registrace i na počest horolezců

Přesně padesát let poté, co parta horolezců vyrazila z peruánské Limy pod vrchol Huascaránu, spouští i na její počest Jizerská 50 registrace do svého 54. ročníku. Právě oni stáli u zrodu tradičního zimního závodu a po své tragické expedici se staly jeho symbolem. Když se z kraje roku 1971 konala třetí Jizerská 50, zájem o ní několikanásobně vzrostl. Důvod? Poprvé se jela jako Memoriál Expedice Peru. Stejně jako dnes se na horolezce vzpomínalo při každé příležitosti.

Historie zůstává historií, ale pořadatelé na patnáct účastníků výpravy vzpomínají dodnes. A protože přesně před 50 lety v těchto dnech se horolezci chystali na svůj poslední výstup, na vrchol Huascaránu, chtějí pořadatelé zahájení registrací spojit i s jejich příběhem.

“I po půl století sledujeme tehdejší osud našich chlapců, vzpomínáme, připomínáme. Jejich příběh je nedílnou součástí Jizerské 50 a navždy bude,” vysvětluje Martin Koucký, předseda Ski Klubu Jizerská padesátka.  

Největší český závod v běhu na lyžích s dlouholetou tradicí zahájil své registrace. Třídenní akce v Jizerských horách zaznamenala letos rekordní účast. Přes původní obavy z nedostatku sněhu odstartovalo pod azurovým nebem na čerstvé bílé pokrývce 8 141 běžkařů. Unikátní atmosféru letos ochutnal i dvojnásobný olympijský vítěz Petter Northug, který by rád svou návštěvu českého tradičního závodu zopakoval i v dalších letech.

ČEZ Jizerská 50 proběhne od 12. do 14. února 2021 v Bedřichově. Pořadatelé doufají v hojnou účast také na 54. ročníku, jehož přípravy probíhají i přes sportovní pauzu způsobenou koronavirem. Právě nyní, v době uvolňování opatření, je potřebné přicházet s dobrými zprávami, mezi které bezpochyby patří i spuštění registrace na legendární běžkařský závod.

Jizerská už dávno není jenom 50! Vyrazit mohou závodníci i na poloviční distanci nebo si dát rodinnou “desítku”. Tyto závody jsou klasickou technikou. Volně si pak mohou účastníci zazávodit na 30 km nebo s partou kamarádů ve firemní štafetě. Chybět tradičně nebudou ani dětské závody a bohatý doprovodný program.

Pokud chcete být součástí fenoménu běžeckého lyžování, zaregistrujte se už nyní a využijte nejvýhodnější cenu startovného. Více v záložce registrace nebo přímo na sportID.

Pokud budete mít jakékoliv otázky k registraci, navštivte naši novou sekci na webu "Časté dotazy", kde najdete všechny důležité odpovědi. 

27.5.2020 - Visma Ski Classics ohlásila Grand Classics akce a Jizerská…
22.5.2020 - Mazací servis od Swix si můžete objednat již nyní
19.5.2020 - Proběhl jarní klid v Jizerkách
23.4.2020 - Jizerská 50 pro první linii nakonec darovala Technické…
Zpět na aktuality Zpět na úvodní stránku

ZÁVODY 54. ČEZ JIZERSKÉ 50

ČEZ JIZERSKÁ 50

14. 2. 2021

   

HERVIS JIZERSKÁ 25

13. 2. 2021

   

VOLKSWAGEN BEDŘICHOVSKÁ 30

12. 2. 2021

   

ČT JIZERSKÁ 10

13. 2. 2021

   

MINI JIZERSKÁ POJIŠŤOVNY VZP

12. 2. 2021

   

JIZERSKÁ FIREMNÍ RAUL

13. 2. 2021

   

BENZINA SPRINT

12. 2. 2021

   

HISTORIČTÍ LYŽNÍCI

12. 2. 2021

   GENERÁLNÍ PARTNER
ČEZ
Pořadatel
ČEZ
Institucionální partner
Liberec

Jablonec nad Nisou

Bedřichov
HLAVNÍ PARTNEŘI
BENZINA HERVIS vw vzp
GENERÁLNÍ MEDIÁLNÍ PARTNER
ct
HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNER
rz
HLAVNÍ INSTITUCIONÁLNÍ PARTNEŘI
Kudy z nudy Liberecký kraj Czech-Ski MŠMT Ministerstvo pro místní rozvoj ČR


MARKETINGOVÝ PARTNER
Raul
PARTNEŘI
Generali Swix Madshus Enervit Kama Schenker
CHMU Pytloun OC Nisa Moravskoslezský kraj Agrola Česká mincovna
MEDIÁLNÍ PARTNEŘI
Kamsdetmi.com Nordic Liberecká drbna Mediatenor
Za podpory
horosvaz ČUS - Sportuj s námi Výbor dobré vůle
Součást sérií
worldloppet skiclassics Ski-Tour
Oficiální dodavatelé
Jizerská ops Johnny Servis Crystal Bohemia Yventech
Wander Book Progres Bobcat Catcut