10.1.2019

Jizerská je můj nejoblíbenější závod, pojedu ji pojedenácté, říká Švéd Wernmark

Přestože je cizinec a vyzkoušel spoustu dalších závodů, oblíbil si Tommy Wernmark Jizerskou 50 natolik, že byl na jejím startu deset ročníků po sobě! Ani v 75 letech nechce obdivuhodnou sérii přerušit. „Příští rok pojedu pojedenácté, ale udělal jsem drobný krůček vzad a přihlásil se na 25km variantu,“ říká Švéd, který v rámci podniku SkiTour pojede také Kašperskou 30 a Orlickou 40.

Zkušený závodník poprvé soutěžil na běžkách v roce 1989. „Můj první závod byl Vasaloppet. Když jsem ho v roce 2003 odjel podvanácté, řekl jsem si, že už znám trať dokonale a společně s dalšími přáteli z našeho ski klubu jsme se rozhodli hledat nové výzvy. Začínali jsem v Norsku se závodem Birkebeinerennet v roce 2004, což byla vskutku těžká trasa, protože v horách zrovna řádila sněhová bouře,“ vzpomíná Wernmark na své běžecké začátky.

„V následujících letech jsme vyzkoušeli další závody: Finlandia-hiihto, Tartu Maraton v Estonsku a Marcialonga v Itálii,“ pokračuje Švéd, který se na startu Jizerské 50 objevil poprvé v roce 2008. „Jizerské hory mi učarovaly, a tak jsem se rozhodl se další rok vrátit spolu s mými kamarády. Trať to není jednoduchá, terén je kopcovitý, takže pořád jedete nahoru nebo dolů. Ale to dělá závod tak vzrušujícím – vždycky přináší zajímavé situace a nádherné výhledy do krajiny.“

Zkoušel i další závody, takže může směle porovnávat. „Jel jsem závody Dolomitenlauf a König Ludwig Lauf, takže jsem toho odjel opravdu hodně. Jak už jste asi poznali, můj nejoblíbenější závod je Jizerská 50, kterou jsem jel už desetkrát. Letos pojedu pojedenácté, ale udělal jsem drobný krůček vzad a přihlásil se na 25km variantu,“ hlásí. „Všechny věci spojené s organizací, od autobusové dopravy, běžeckých tras i servisu podél trati jsou na velice kvalitní úrovni,“ pochvaluje si.

Tommy Wernmark je v současné době členem Järfälla skidklubb. „Bydlím kousek od Stockholmu, což znamená nejisté podmínky pro trénink, co se týče sněhu. Právě takové je to i nyní,“ vypráví. A jak se udržuje v kondici mimo běžkařskou sezonu? „Během roku díky běžeckým závodům Lidingöloppet, které se konají vždy na konci září ve Stockholmu. Jsem jejich součástí už 34 let. Hlavní trať je dlouhá 30 km a já už jsem ji zdolal desetkrát, stejně jako trať na 15 km. Nyní běhám 10km závod,“ říká.

Zemi v srdci Evropy navštěvuje i mimo závody, protože odtud pochází část jeho rodiny. „Moje žena pochází z Prahy, takže se ve vaší zemi cítím jako doma. Během let jsem toho v Česku hodně nacestoval, prodával jsem tam švédské stroje pro stavbu silnic a další výrobky. Do České republiky se vždycky rád podívám,“ usmívá se.

Na začátku roku 2018 už jel kromě Jizerské 50 také Kašperskou 30. „Chtěl jsem vyzkoušet nějaké další běžecké závody a také navštívit Šumavu v zimě. Opět musím říct, že organizace byla na jedničku. Bylo to moc fajn, akorát v menším měřítku než Jizerská 50. Žádný stres před startem. Tento rok se na Kašperskou 30 chystám znovu, tentokrát s přáteli ze Švédska. A také budu na startu Orlické 40,“ dodává matador s obdivuhodnou kondicí.

Běžecké lyžování je ve Skandinávii populárním sportem a není proto divu, že se Jizerské 50 účastní řada krajanů Tommyho Wernmarka. „Vím o tom, že mnoho Švédů jezdí Jizerskou 50. Před dvěma lety bylo osm závodníků z mého klubu na startu. Velký vliv mělo zřejmě vysílání Jizerské 50 ve švédské televizi,“ zakončuje své povídání.

23.5.2019 - Jizerská 50 bude i nadále v nejprestižnějším seriálu!
18.5.2019 - Dobrovolníci uklidili Jizerské hory
18.4.2019 - 53. ČEZ Jizerská 50 zahájila registrace, čeká se na 200 000…
12.4.2019 - Rekordní ČEZ Jizerská 50 v číslech
Zpět na aktuality Zpět na úvodní stránku

ZÁVODY 53. ČEZ JIZERSKÉ 50

ČEZ JIZERSKÁ 50

9. 2. 2020

Zbývá 4250 registrací

HERVIS JIZERSKÁ 25

8. 2. 2020

Zbývá 1091 registrací

VOLKSWAGEN BEDŘICHOVSKÁ 30

7. 2. 2020

Zbývá 592 registrací

ČT JIZERSKÁ 10

8. 2. 2020

Zbývá 304 registrací

MINI JIZERSKÁ POJIŠŤOVNY VZP

7. 2. 2020

Zbývá 325 registrací

JIZERSKÁ FIREMNÍ RAUL

8. 2. 2020

 

NYČ SPORT SPRINT

7. 2. 2020

Zbývá 60 registrací

HISTORIČTÍ LYŽNÍCI

7. 2. 2020

 GENERÁLNÍ PARTNER
ČEZ
Pořadatel
ČEZ
Institucionální partner
ČEZ
Bedřichov
Pod záštitou
ČEZ
HLAVNÍ PARTNEŘI
HERVIS vw vzp
GENERÁLNÍ MEDIÁLNÍ PARTNER
ct
HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNER
rz
HLAVNÍ INSTITUCIONÁLNÍ PARTNEŘI
Země příběhů Ministerstvo pro místní rozvoj ČR Liberecký kraj
MARKETINGOVÝ PARTNER
Raul
PARTNEŘI
Swix Madshus Enervit Kama Schenker CHMU
Pytloun OC Nisa CGI Moravskoslezský kraj Agrola
MEDIÁLNÍ PARTNEŘI
Kamsdetmi.com Nordic Liberecká drbna
Mediatenor
Za podpory
Czech-Ski horosvaz ČUS - Sportuj s námi
Součást sérií
worldloppet skiclassics Ski-Tour
Oficiální dodavatelé
Jizerská ops Johnny Servis Crystal Bohemia Yventech Wander Book
Palestra Progres iqlandia Catcut