12.12.2018

Poprvé bez horolezců. Příběhy Evy Novotné a Milady Raslové

Stáli u vzniku Jizerské 50, postavili se na start prvních ročníků, pak ovšem už nikdy. Při cestě na peruánský Huascarán zahynulo v roce 1970 všech 15 členů výpravy Expedice Peru. Řada z nich byla s historií Jizerské 50 pevně spjata. I proto se na tuhle partu nadšených horolezců dodnes vzpomíná a vzpomínat se bude dál. Jaké to bylo jet poprvé Jizerku bez nich, vzpomínají vdova Evy Novotná a Milada Raslová.

„No samozřejmě, že jsme jeli za ty kluky. Postáli jsme u těch jejich velkých fotografií, zavzpomínali, slza ukápla nad věčným ohněm… Ale když pak stojíte na startu, stejně se ve vás probudí závodník a koukáte, jaké máte soupeře a jestli jste dobře namazali,“ rozpomíná se Eva Novotná, pozdější vítězka šestého a sedmého ročníku Jizerské padesátky, na první ze svých více než třiceti startů. Bylo to rovných osm měsíců poté, co její manžel Zdeněk Novotný zůstal v Peru pod lavinou.

S ním tam zahynul i Jiří Rasl, duch expedice, obětavý organizátor s výbornými nápady a jazykovou výbavou, spíš sjezdař než běžec na lyžích. A ačkoli o sobě jeho vdova Milada Raslová tvrdí, že „není žádná velká běhna“, střihla si „dámské závody“ Jizerské padesátky také více než třicetkrát: „První ročník jsem neběžela, měla jsem ještě velmi malé děti, ale pak už jsem jela pokaždé. Považovala jsem to za svou povinnost. Kromě mě a Evy pak běhávala taky Jára Černá, dnes už Holinová, vdova po horolezeckém reprezentantovi Milanu Černém, velká dříčka. A párkrát stál na startu i David Náhlovský, syn Milana Náhlovského, dalšího reprezentanta, který umřel pod Huascaránem.“

Čtvrtý ročník závodu byl prvním a významným v mnoha aspektech. Nešlo jen o to, že spousta závodníků startovala v slzách, ve vzpomínce na svoje táty, bratry, kamarády ze skalních stěn kolem Liberce, kteří 31. května 1970 zůstali pod lavinou v peruánských Andách. Mnozí z nich závod spoluzakládali, takže není divu, že se Jizerská padesátka od tohoto ročníku stává Memoriálem expedice Peru 1970. „Již nikdy se neproběhnou po krásných Jizerkách. Nebudou se kochat pohledem z Královky a supět při stoupání pod Jizerou, kličkovat v bažinách, ulehčeně oddychovat za sedlem Holubníku,“ psalo se ve vzpomínce na patnáct zesnulých horolezců v pozvánce na IV. ročník závodu. A taky:

„Jsou tu ale jiní, kteří jedou dále, a ti si vždycky vzpomenou, že zde chybějí kamarádi.“

A skutečně tu byli jiní. Potřeba uctít českou horolezeckou elitu způsobila, že z 245 závodníků roku 1970 se následující rok skokově stalo 797 závodníků, z toho rovných 80 žen. Z regionálního měření sil je rázem klání československé běžecké špičky a různorodých osobností ze světa horolezectví i jiných sportů. Poprvé přijíždějí na trať cizinci, konkrétně východní Němci z Drážďan a Görlitz, a J50 je náhle mezinárodní.

A poprvé si účastníci mohou nechat na památku svá startovní čísla. „Já ta svoje dávala vnoučatům a taky svým žákyním, když jsem je chtěla odměnit za nějaký výjimečný sportovní výkon,“ usmívá se Milada Raslová, učitelka tělocviku na zdravotní škole. „Vzpomínám, jak jsme v těch prvních ročnících mívali mizerné vybavení a bývala nám pěkná zima. Jednou jsme běželi na Smědavu, trať byla jedno mejdlo, a maskot padesátky

Gustav Ginzel stál v kopci: ,Rychle to sundej! Namazal mi žlutým holmenkolem a zachránil mě. Dodnes je pro mě holmenkol nejlepší vosk na světě.“

 

Expedice Peru 1970

Československá horolezecká expedice Peru 1970 byla horolezecká expedice s cílem vystoupit na vrchol Huandoy v peruánském pohoří Cordillera Blanca. 31. května 1970 expedici tragicky ukončilo ničivé zemětřesení o síle 7,9 Richterovy stupnice během něhož se z vrcholu Huascaránu uvolnila masivní lavina, která usmrtila čtrnáct československých účastníků expedice. Patnáctý člen tragicky zahynul o několik dní dříve.

Protože většina členů expedice stála na začátku historie Jizerské 50, jezdí se od jejich smrti závod jako Memoriál Expedice Peru 1970. Památník horolezců s jejich jmény je umístěn několik desítek metrů od startu Jizerské 50. Každoročně je závodní víkend zahájen právě u jejich památníků. V sobotu, během Jizerské 50, probíhá v bedřichovském kostele mše se vzpomínkou na tyto hochy. Vzpomínáme a vzpomínat budeme dál!

 

Více příběhů z historie Jizerské 50 najdete ve stejnojmenné knize, kterou naleznete například ZDE.

24.1.2020 - Norská legenda Petter Northug pojede Benzina Sprint v rámci…
23.1.2020 - Jizerská 50 by se mohla uskutečnit i za současných…
21.1.2020 - Jizerská 50 pomohla Terezce i Davidovi. Tím to ale nekončí!
20.1.2020 - Parkování v Bedřichově je na sobotu i neděli VYPRODÁNO!
Zpět na aktuality Zpět na úvodní stránku

ZÁVODY 53. ČEZ JIZERSKÉ 50

ČEZ JIZERSKÁ 50

9. 2. 2020

  Zbývá méně než 100 registrací  

HERVIS JIZERSKÁ 25

8. 2. 2020

  Zbývá méně než 100 registrací  

VOLKSWAGEN BEDŘICHOVSKÁ 30

7. 2. 2020

  Zbývá méně než 100 registrací  

ČT JIZERSKÁ 10

8. 2. 2020

  Kapacita vyčerpána  

MINI JIZERSKÁ POJIŠŤOVNY VZP

7. 2. 2020

  Zbývá 37 registrací  

91 % kapacity vyprodáno

JIZERSKÁ FIREMNÍ RAUL

8. 2. 2020

   

BENZINA SPRINT

7. 2. 2020

  Zbývá 113 registrací  

13 % kapacity vyprodáno

HISTORIČTÍ LYŽNÍCI

7. 2. 2020

   

Swix

V Bedřichově je -10,6 stupně
a Swix doporučuje na sebe

Více zdeGENERÁLNÍ PARTNER
ČEZ
Pořadatel
ČEZ
Institucionální partner
ČEZ
Bedřichov
Pod záštitou
ČEZ
HLAVNÍ PARTNEŘI
BENZINA HERVIS vw vzp
GENERÁLNÍ MEDIÁLNÍ PARTNER
ct
HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNER
rz
HLAVNÍ INSTITUCIONÁLNÍ PARTNEŘI
Kudy z nudy Ministerstvo pro místní rozvoj ČR Liberecký kraj
MARKETINGOVÝ PARTNER
Raul
PARTNEŘI
Generali Swix Madshus Enervit Kama Schenker
CHMU Pytloun OC Nisa Moravskoslezský kraj Agrola Česká mincovna
MEDIÁLNÍ PARTNEŘI
Kamsdetmi.com Nordic Liberecká drbna Mediatenor
Za podpory
Czech-Ski horosvaz ČUS - Sportuj s námi Výbor dobré vůle
Součást sérií
worldloppet skiclassics Ski-Tour
Oficiální dodavatelé
Jizerská ops Johnny Servis Crystal Bohemia Yventech Wander Book
Palestra Progres Bobcat iqlandia Catcut