ČEZ JIZERSKÁ 50
1. 2. 2026
28.2.2013
Česká televize vysílá v neděli přímý přenos z legendárního závodu v dálkovém běhu na lyžích Vasaloppet neboli Vasova běhu, který je stejně jako Jizerská 50 ČSOB Pojišťovny součástí seriálu Ski Classics 2013.
Vasův běh je nejslavnější dálkový závod v běhu na lyžích, který je součástí seriálu FIS Marathon Cup. Koná se od roku 1922 ve Švédsku ze Sälenu do Mory na trati devadesát kilometrů klasicky.
Běží se stejnou cestou, kterou se v roce 1520 švédský šlechtic Gustav Eriksson Vasa vracel do města Mora, aby se stal vůdcem povstání proti dánským uchvatitelům. Na památku útěku před vojáky dánského krále Kristiána Druhého, jenž opanoval švédský trůn, se vždy první neděli v březnu vydává na stejnou trasu okolo patnácti tisícovek závodníků.
Rekordní čas 3:38,37 zaběhl Švéd Peter Göransson v roce 1998.
Jak to dopadne tuto neděli uvidíme v přímém přenosu kanálu ČT SPORT od 7.50 hodin.
Pošli článek dál
×