28.1.2021

54. ČEZ Jizerské 50 se zúčastní profesionálové z Visma Ski Classics, amatéři pojedou virtuální závod

Obdrželi jsme oficiální zamítavé stanovisko od Ministerstva zdravotnictví ČR na žádost o udělení výjimky pro individuální starty. „Vzhledem ke stále velmi závažné epidemiologické situaci ve vývoji pandemie onemocnění Covid-19 v České republice nelze udělit výjimku na konání závodu amatérů,“ stojí mj. ve vyjádření MZ ČR.

Výjimku dostaly jen závody profesionálů, protože jejich účastníci jsou pravidelně testováni. Ti v rámci ČEZ Jizerské 50 pojedou páteční Benzina ORLEN Sprint a nedělní hlavní závod na 50 km, při kterém budou sbírat body do celkového pořadí seriálu Visma Ski Classics. A protože je Jizerská 50 od letoška nově závod „Grand Classics“, bude bodový zisk o polovinu vyšší než na běžných závodech. „Elitní závod je součástí 4 nejvýznamnějších závodů v mezinárodním seriálu dálkových běhů na lyžích, a jde tedy o významnou sportovní akci s mezinárodním přesahem,“ odůvodnilo MZ udělení výjimky v oficiálním vyjádření. Závody profesionálů jsou v rámci ČEZ Jizerské 50 financovány z partnerských zdrojů, tedy nikoli ze startovného.

Jizerskou 50 dělá tím, čím je, především účast hobíků, tj. amatérských běžců na lyžích. Vnímáme jejich velké zklamání z nemožnosti uskutečnit závod tak, jak ho všichni znají. I proto přicházíme s variantou virtuálního závodu, na který jsou automaticky přihlášení všichni, kteří se stihli zaregistrovat do 54. ročníku. Zároveň se tím otevírají dveře i těm, kteří to štěstí neměli a mohou se přidat nyní. Pro závodníky jsou připravené startovní balíčky s křišťálovou medailí, pamětní medailí, startovním číslem a dalšími dárky, které budou rozeslány přímo k nim domů. Všechny přihlášené závodníky vyzýváme, aby si ve svém účtu na www.sportid.cz zkontrolovali doručovací adresu, aby měli jistotu, že jim startovní balíček dorazí správně. Jizerskou 50 si tak letos budou moci zajet lidé po celém světě, a to kdykoliv v předem stanoveném termínu. Otevřena bude navíc i kategorie pro ty, kteří zrovna nemohou vyrazit na běžky, ale rádi tráví čas aktivně a na čerstvém vzduchu.

Je to pro nás velká čára přes rozpočet. Máme vyrobená startovní čísla, medaile a naprostou většinu dalšího materiálu pro závod. „A nejen to, po celý rok závody připravuje několikačlenný tým vč. sekretariátu, podílíme se na financování tratí i umělého zasněžení stadionu a na komunikaci celé akce. K tomu je třeba připomenout, že se vše připravovalo pro téměř 9 000 závodníků, ale my museli registrace ukončit po dohodě s MZ už na 5 tisících,“vysvětluje Martin Koucký, ředitel Ski klubu Jizerská 50. Nyní je zřejmé, že se organizátoři neobejdou bez pomoci státu, aby mohli garantovat pokračování tradice Jizerské 50 i v dalších letech.

Aktuálně tak budeme čekat na jednání s NSA o konkrétní podobě a výši kompenzace. Vzhledem k pokročilé fázi příprav, kdy jsme do rozhodnutí MZ ČR museli mít připravené takřka vše pro závod, je pro nás existenční otázkou jednání se státem o formě a výši kompenzace. Je to kritická situace. Věříme, že stát nenechá amatérský sport na holičkách a pomůže mu v tomto finančně vyčerpávajícím období. Chceme přihlášeným závodníkům nabídnout kompenzaci v podobě slevy na startovném do dalšího ročníku. V tuto chvíli jsme finančně v hlubokém mínusu,“ dodává za organizátory David Douša.

Zároveň nyní finalizujeme pravidla virtuálního závodu, který bude i součástí tzv. Worldloppet Virtual Racing League. Do ní se již zapojila řada závodů po celém světě. Letošní 54. ČEZ Jizerské 50 se tak budou moci zúčastnit zájemci z celého světa bez nákladného cestování. Nabízí se tedy otázka, nepadne-li rekord v počtu účastníků virtuálního závodu tak, jako loni padl účastnický rekord přímo v Bedřichově.

Virtuální podoba závodu bude otevřena pro registrace i nepřihlášeným účastníkům, bližší informace budou brzy zveřejněny. Sledujte webové stránky www.jiz50.cz a sociální sítě ČEZ Jizerské 50.

3.3.2021 - I přes koronavirovou situaci registruje NSA vysoký zájem v…
3.3.2021 - 3 věci, které by vám při sportu neměly chybět
1.3.2021 - Zadejte svůj závodní výsledek a zařaďte se do velké tomboly
28.2.2021 - Pracujte na sobě. Čeští reprezentanti vám ve videoseriálu…
Zpět na aktuality Zpět na úvodní stránku

ZÁVODY 54. ČEZ JIZERSKÉ 50

ČEZ JIZERSKÁ 50

6. – 28. 2. 2021

  Elitní a virtuální závod  

HERVIS JIZERSKÁ 25

6. – 28. 2. 2021

  virtuální závod  

VOLKSWAGEN BEDŘICHOVSKÁ 30

6. – 28. 2. 2021

  virtuální závod  

ČT JIZERSKÁ 10

6. – 28. 2. 2021

  virtuální závod  

MINI JIZERSKÁ POJIŠŤOVNY VZP

6. – 28. 2. 2021

  virtuální závod  

T-MOBILE JIZERSKÁ FIREMNÍ ŠTAFETA

  závod zrušen  

BENZINA ORLEN SPRINT

12. 2. 2021

  Elitní závod  

HISTORIČTÍ LYŽNÍCI

  závod zrušen  

Swix

V Bedřichově je -3,7 stupně
a Swix doporučuje na sebe

Více zdeGENERÁLNÍ PARTNER
ČEZ
HLAVNÍ INSTITUCIONÁLNÍ PARTNEŘI
NSA Czech-Ski
Liberecký kraj Kudy z nudy
Ministerstvo pro místní rozvoj ČR
MARKETINGOVÝ PARTNER


Raul
Institucionální partner
Liberec Jablonec nad Nisou
Bedřichov
Pořadatel
ČEZ
PRÉMIOVÝ PARTNER
T-mobile
HLAVNÍ PARTNEŘI
BENZINA HERVIS vw vzp
GENERÁLNÍ MEDIÁLNÍ PARTNER
ct
HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNER
rz
PARTNEŘI
Generali Swix Madshus Enervit Kama Schenker
CHMU Pytloun OC Nisa Moravskoslezský kraj Česká mincovna
MEDIÁLNÍ PARTNEŘI
Kamsdetmi.com Nordic
Liberecká drbna
Za podpory
horosvaz ČUS - Sportuj s námi Výbor dobré vůle WOC2021
Součást sérií
worldloppet skiclassics Ski-Tour
Oficiální dodavatelé
Jizerská ops Johnny Servis Crystal Bohemia AVM
Silnice LK a.s. Progres Bobcat Catcut