Newsletter

9.1.2021

Oblékněte se pro maximální výkon i zážitek

Jak se obléknout na Jizerskou 50 i na trénink tak, abyste si chvíle ve stopě užili na maximum a zároveň podali stoprocentní výkon? Tahle jednoduchá otázka může mít různá řešení, a proto nemáme jen jednu odpověď. Uděláme něco lepšího: dáme vám klíč k jejímu zodpovězení.

Základní pravidlo, podle kterého bychom se měli oblékat na běžky, říká: Hlavně se nepřehřát! Když k tomu dojde, přestanete se cítit komfortně, začnete se potit a následně prochládat, ztratíte výkon a budete se trápit.

Tohle pravidlo platí za každého počasí, při turistickém výletu, při tréninku i při závodě. „Lidské tělo podává nejlepší výkon, pokud se mu daří udržovat stabilní teplotu 37 °C. Z toho důvodu je klíčovým parametrem oblečení jeho prodyšnost,“ říká Helena Weisshäutelová z českého zastoupení norské značky Swix, která vyvíjí nejen nejlepší vosky, ale také oblečení pro běžecké lyžování. „Důležité jsou samozřejmě také větru- a voděodolné membrány, ani ty ale nesmějí bránit prodyšnosti. Swix má díky vlastnímu vývoji know-how, jak kombinovat střih, membrány a materiály tak, aby byl produkt co nejprodyšnější a současně chránil před větrem a vodou,“ dodává s tím, že nejhorší volbou jsou celomembránové bundy.

Stejně jako při jiných outdoorových aktivitách je i na běžkách vhodné používat metodu vrstvení, tedy oblékat spíše víc tenčích vrstev než jednu silnou. A to hned ze dvou důvodů: 

  1. Jednotlivé vrstvy je možné odkládat/oblékat podle aktuálních podmínek. 
  2. Každá z vrstev má svou specifickou úlohu. Funkční triko přímo na těle odvádí pot od těla, aby nestudil. Druhá vrstva (lehká mikina) izoluje před chladem. Třetí vrstva (lehká bunda) chrání před větrem nebo mrholením.

Existují ale také jiná řešení. Swix totiž ve své revoluční technologií Next-to-skin spojil první a druhou vrstvu do jedné, čímž naboural zažitá pravidla. „Technologie Next-to-skin se obléká jako první vrstva přímo na tělo, od kterého odvede vlhkost a uzamkne ji na povrchu materiálu. Přitom ale dokáže udržet tělo v teple jako druhá vrstva. V jarních měsících je proto dokonce možné vyběhnout jen v jedné vrstvě bez bundy,“ říká Helena Weisshäutelová.

Produkty s technologií Next-to-skin zakoupíte zde.

Chce to klid a nohy v teple

A co na nohy? I v tomto případě je důležitá prodyšnost. Ideální je vybrat si takové kalhoty, aby pod ně bylo možné obléct ještě první vrstvu. 

Nezapomeňte ani na doplňky, mezi které patří například rukavice, čelenky nebo čepice – 30 % tělesného tepla totiž uniká hlavou. Nepodceňujte ani vliv ponožek. Na váš výkon i zážitek mají větší vliv, než se může zdát. 

Nejlepší pánské doplňky vybírejte zde. Dámské doplňky zakoupíte zde.

Oblečte se jako profesionálové

Kdo to myslí vážně se závoděním, dřív nebo později sáhne po kombinéze. Její výhody jsou zřejmé: je lehčí, aerodynamičtější a rychlejší. Jestliže jsou ale pro vás běžky a Jizerská 50 jen doplňkovým sportem, skvěle si vystačíte s oblečením na běžky: „Řada produktů na běžky je dnes tak široká a kvalitní, že umožnuje trénink i rekreační závodění v kompletu kalhoty – bunda. Technologie, které Swix vyvíjel pro elitní závodníky, jsou teď dostupné i v nižších řadách pro hobby sportovce,“ dodává Helena Weisshäutelová.

Pokud chcete to nejlepší, vyzkoušejte oblečení, na které spoléhá také česká reprezentace v běžeckém lyžování. Kolekce Carbon je vhodná pro závody i náročný trénink, její předností je totiž kromě lehkosti vynikající prodyšnost. Díky tomu zabraňuje přehřívání a podporuje tělo, aby podalo 100% výkon.

Všechny produkty Swix zakoupíte na www.swixshop.cz.

12.7.2021 - BUĎTE HRDINOU LETNÍ JIZERSKÉ 50, STAŇTE SE DOBROVOLNÍKEM
22.6.2021 - ČEZ zve na putovní výstavu Jizerská 50: Viděna šesti
9.6.2021 - Spustili jsme registraci na ČEZ Jizerskou 50 a věříme, že…
14.4.2021 - Slevová akce za 54. ročník zahájena, můžete se k ní…
Zpět na aktuality Zpět na úvodní stránku

ZÁVODY 55. ČEZ JIZERSKÉ 50

ČEZ JIZERSKÁ 50

13. 2. 2022

  Zbývá 4185 registrací  

15 % kapacity vyprodáno

JIZERSKÁ 25

12. 2. 2022

  Zbývá 1104 registrací  

8 % kapacity vyprodáno

VOLKSWAGEN BEDŘICHOVSKÁ 30

11. 2. 2022

  Zbývá 609 registrací  

6 % kapacity vyprodáno

ČT JIZERSKÁ 10

12. 2. 2022

  Zbývá 517 registrací  

26 % kapacity vyprodáno

MINI JIZERSKÁ POJIŠŤOVNY VZP

11. 2. 2022

  Zbývá 370 registrací  

8 % kapacity vyprodáno

T-MOBILE JIZERSKÁ FIREMNÍ ŠTAFETA

12. 2. 2022

   

BENZINA ORLEN SPRINT

12. 2. 2022

  Zbývá 130 registrací  

0 % kapacity vyprodáno

HISTORIČTÍ LYŽNÍCI

11. 2. 2022

   

FACEBOOK INSTAGRAM


GENERÁLNÍ PARTNER
ČEZ
HLAVNÍ INSTITUCIONÁLNÍ PARTNEŘI
NSA Czech-Ski
Liberecký kraj Kudy z nudy
Ministerstvo pro místní rozvoj ČR
MARKETINGOVÝ PARTNER


Raul
Institucionální partner
Liberec Jablonec nad Nisou
Bedřichov
Pořadatel
ČEZ
PRÉMIOVÝ PARTNER
T-mobile
HLAVNÍ PARTNEŘI
BENZINA vw vzp
GENERÁLNÍ MEDIÁLNÍ PARTNER
ct
HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNER
rz
PARTNEŘI
Generali Swix Madshus Enervit Kama Schenker
CHMU Pytloun OC Nisa Moravskoslezský kraj Česká mincovna
MEDIÁLNÍ PARTNEŘI
Kamsdetmi.com Nordic
Liberecká drbna
Za podpory
horosvaz ČUS - Sportuj s námi Výbor dobré vůle WOC2021
Součást sérií
worldloppet skiclassics Ski-Tour
Oficiální dodavatelé
Jizerská ops Johnny Servis Crystal Bohemia AVM
Silnice LK a.s. Progres Bobcat Catcut