2.10.2019

PŘÍBĚH JAROSLAVA MADĚRY: PO 48 LETECH BUDE JAKO DIVÁK

„Psal se rok 1971, když mě Gustav Ginzlů oslovil, jestli mu nechci pomoct s podáváním čaje při Jizerské 50,“ začíná své vyprávění Jaroslav Maděra, dnes již bývalý šéf „občerstvovačky“ na Smědavě. Při své poslední aktivní účasti na závodě v roce 2019 byl odměněn cenou Jizerské 50. Od dalšího ročníku už bude sledovat závodníky v roli diváka. „Bude to velký nezvyk,“ přiznává dojatě.

 

„Pro mě je Jizerská především horolezecká. Právě s nimi to mám od začátku spojené. Horolezci si vytvořili Jizerskou 50 jako kondiční závod, ale bohužel se v roce 1970 v Peru stal malér s lavinou,“ vzpomíná s nostalgií na počátky velké tradice. „Velice se mi líbí a oceňuji, že horolezci nezapomněli a začali dělat Jizerskou 50 jako memoriál se vzpomínkou na kluky. To mě k padesátce přivedlo, já jsem totiž také býval horolezec,“ prozrazuje.

Všechno to začalo zkraje 70. let, kdy se stal Jaroslav Maděra, jak on sám říká, pinglem občerstvovací stanice. „Když jsem si to v roce 1971 poprvé zkusil, hned mě to chytlo. Poté jsem různě postupoval v té své činnosti až jsem se nakonec dostal na současnou pozici a měl jsem ji hrozně rád,“ shrne cestu k pozici vedoucího občerstvovací stanice.

Za ty roky mu doslova rukama prošly desetitisíce závodníků. „A těch zážitků s nimi,“ zasní se. „To vám povím třeba o tzv. limitní kontrole, která byla ještě před občerstvovačkou. Na ní byl stanoven limit pro závodníky, kteří nestíhají. Ti byli naloženi do autobusu a odvezeni. Závodníků bylo ten rok okolo 6 900 a logicky spojení mezi cílem a tratí bylo minimální. My jsme tak měli za úkol závodníky počítat, dávali jsme informace radiostanici Lucín a když jsme dostali ten limit, zjistili jsme, že máme ještě víc jak 800 lidí na trati – a na ně jeden autobus. Tak jsme se rozhodli některé ty závodníky pouštět – to tenkrát v cíli ani nevěděli, to se dozví až teď. Byl tam s námi sportovní lékař Machálek, který nám začal určovat, koho máme na trati nechat a koho odvolat. Byl to takový zajímavý moment, při kterém jsme holt museli udělat běžkařskou selekci,“ vzpomíná dnes už s úsměvem.

Jaké to vůbec pro pana Maděru bude, poprvé nejít při Jizerské 50 mezi parťáky na Smědavě? „Bude to nezvyklé, ale víte, cítil jsem se ‚okoralý‘. Už mě ta tvorba a ta práce s těmi lidmi přestala trošičku bavit a naplňovat. Tak jsem si z našeho týmu vybral jednoho mladého adepta, Martina Tesaře, a toho jsem doporučil a trošičku vyškolil. Už roky s námi spolupracuje a vím, že to bude dělat dobře. Vždycky se dojedu podívat na briefing před závody, kde se rozdělují činnosti a víc na něj dohlížet nebudu. Věřím mu.“

Smysl pro humor si ale pan Maděra nechal až do konce. Však o tom svědčí i konec našeho vyprávění. „Tak to by stačilo, jdeme se vyčůrat, co říkáte?“ (smích).

7.10.2019 - Zanechme Jizerské hory bez odpadků. Za nedodržení odpadních…
23.9.2019 - Nejlevnější startovné na 53. ČEZ Jizerskou 50 končí už za…
17.9.2019 - Jizerská 50 jako graffiti. Budova Libereckého kraje má…
13.9.2019 - Když nebude sníh, Jizerská vrátí závodníkům peníze. Je to…
Zpět na aktuality Zpět na úvodní stránku

ZÁVODY 53. ČEZ JIZERSKÉ 50

ČEZ JIZERSKÁ 50

9. 2. 2020

Zbývá 1233 registrací

74 % kapacity vyprodáno

HERVIS JIZERSKÁ 25

8. 2. 2020

Zbývá 433 registrací

63 % kapacity vyprodáno

VOLKSWAGEN BEDŘICHOVSKÁ 30

7. 2. 2020

Zbývá 243 registrací

61 % kapacity vyprodáno

ČT JIZERSKÁ 10

8. 2. 2020

Kapacita vyčerpána, čekací listina otevřena

100 % kapacity vyprodáno

MINI JIZERSKÁ POJIŠŤOVNY VZP

7. 2. 2020

Zbývá 185 registrací

47 % kapacity vyprodáno

JIZERSKÁ FIREMNÍ RAUL

8. 2. 2020

 

NYČ SPORT SPRINT

7. 2. 2020

Zbývá 49 registrací

18 % kapacity vyprodáno

HISTORIČTÍ LYŽNÍCI

7. 2. 2020

 GENERÁLNÍ PARTNER
ČEZ
Pořadatel
ČEZ
Institucionální partner
ČEZ
Bedřichov
Pod záštitou
ČEZ
HLAVNÍ PARTNEŘI
HERVIS vw vzp
GENERÁLNÍ MEDIÁLNÍ PARTNER
ct
HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNER
rz
HLAVNÍ INSTITUCIONÁLNÍ PARTNEŘI
Kudy z nudy Ministerstvo pro místní rozvoj ČR Liberecký kraj
MARKETINGOVÝ PARTNER
Raul
PARTNEŘI
Swix Madshus Enervit Kama Schenker CHMU
Pytloun OC Nisa CGI Moravskoslezský kraj Agrola
MEDIÁLNÍ PARTNEŘI
Kamsdetmi.com Nordic Liberecká drbna
Mediatenor
Za podpory
Czech-Ski horosvaz ČUS - Sportuj s námi
Součást sérií
worldloppet skiclassics Ski-Tour
Oficiální dodavatelé
Jizerská ops Johnny Servis Crystal Bohemia Yventech Wander Book
Palestra Progres iqlandia Catcut