21.2.2018

Tratě Jizerské 50 mají za sebou třetí den úklidu, vydal se na ně na kontrolu i tiskový mluvčí závodu

Třetí den po hlavním závodě na 50 km jsme na trať opět vyslali úklidovou četu. Jedna část se na běžkách vydala na kratší distance, druhá na skútrech objela celou padesátku. K té se připojil také tiskový mluvčí Richard Valoušek

"Chtěl jsem vidět v jakém stavu tratě jsou. Mile mě to překvapilo, my na padesátce jsme naplnili nanejvýš pětinu pytle, bylo to asi 30 kusů gelů či obalů od sušenek, a to na 48 km trati. Jedním z problémů, proč se obaly na trati stále dohledávají je, že byly buď zahozeny několik metrů od trati nebo tam jsou čerstvě od turistů," vysvětluje Valoušek.

Mile ho překvapili reakce běžkařů. "Měl jsem trošku strach, jak lidé budou reagovat na to, že se občas na trati nějaký ten obal najde, ale bylo jich tak málo, že si jich ani nevšimli. Navíc, když už jsme nějaký našli, byl v příkopu nebo pár metrů od cesty v lese, takže nebyl téměř vidět. Když už jsme něco našli, bylo to vždy v místě, kde trasa mírně klesá a kde tak mají běžkaři čas a prostor si gel vzít. Pak obal bohužel nemilosrdně zahazují. I proto jsme v těchto místech šli pěšky vedle skútrů, abychom nic nepřehlédli," popisuje dnešní třetí úklidový den, který strávil s organizačním týmem na trati.

Na internetu se ozvalo několik lidí, že trasy Jizerské 50 nejsou po závodě dostatečně uklizeny. "Bavil jsem se o tom s lidmi ze Ski Klubu Jizerské 50. Sami mi popisovali, jak měli v neděli plné pytle, podobné to bylo i v pondělí. Od úterý se situace zlepšila a dnes jsem byl sám svědkem, že na trati toho zbylo minimum. Každopádně bych chtěl říct, že si vážíme každého, kdo přidal a přidá ruku k dílu, kdo nepřehlíží odpadky, aktivně je uklízí, ať už jsou od závodníků nebo turistů. Upřímně mám radost, jak tratě Jizerské 50 vypadají, opravdu, i za náladu a názory běžkařů, které jsme potkávali. Ano, máme rezervy, například v tom, že se pár obalů zarolbovalo ve snaze o rychlé zpřístupnění středu tratí pro bruslaře, máme i nápady, jak to opět posunout."

Největší odměnou pro dnešní úklidový tým bylo, že si lidé jejich práci pochvalovali. "Všichni jsme měli na sobě výrazné označení organizačního týmu Jizerské 50, každý, kdo se s námi začal bavit, naši práci chválil. Ani jeden hlas nebyl negativní. Navíc se asi všichni shodneme, že základem všeho je, aby nejen závodníci, ale i turisté neodhazovali odpadky. Při závodě na to jsou určeny odpadní zóny. Je potřeba více začít trestat ty, kteří je nebudou dodržovat, případně zavést krátké odpadní zóny i v mírných sjezdech, kde se většina odpadků nacházela. Tady musíme příští rok s úklidem zrychlit a vyrazit tam ve větším počtu," má jasno Valoušek.

Úklidové práce na tratích Jizerské 50 tím nekončí. "Pro obsluhu Jizerské magistrály je to nekonečná práce, bohužel lidé odhazují odpadky neustále, ať už se konají závody nebo ne, takže ti budou pokračovat. Organizátoři Jizerské 50 chystají tratě projet ještě ve čtvrtek, a to na běžkách," uzavírá Richard Valoušek, tiskový mluvčí Jizerské 50 a ještě dodává. "Pokud by měl kdokoliv jakékoliv otázky, může se na mě obrátit na richard.valousek@raul.cz nebo telefonním čísle 601 555 320, rád mu odpovím a pomůžu."

17.1.2019 - Trojnásobný olympijský medailista Ondřej Synek: Jizerskou…
14.1.2019 - Marathon SGB Ultrabiel na polské straně Rychlebských hor
11.1.2019 - Crystal Bohemia vyrábí medaile a poháry pro účastníky…
10.1.2019 - Jizerská je můj nejoblíbenější závod, pojedu ji pojedenácté…
Zpět na aktuality Zpět na úvodní stránku

ZÁVODY 52. ČEZ JIZERSKÉ 50

ČEZ JIZERSKÁ 50

10. 2. 2019

HERVIS JIZERSKÁ 25

9. 2. 2019

VOLKSWAGEN BEDŘICHOVSKÁ 30

8. 2. 2019

ČT JIZERSKÁ 10

9. 2. 2019

MINI JIZERSKÁ POJIŠŤOVNY VZP

8. 2. 2019

JIZERSKÁ FIREMNÍ RAUL

9. 2. 2019

NYČ SPORT SPRINT

8. 2. 2019

HISTORIČTÍ LYŽNÍCI

8. 2. 2019

Swix

V Bedřichově je -10.5 stupně
a Swix doporučuje na sebe

Více zdeGENERÁLNÍ PARTNER
ČEZ
Pořadatel
ČEZ
Institucionální partner
ČEZ
Bedřichov
Pod záštitou
ČEZ
HLAVNÍ PARTNEŘI
HERVIS vw vzp
GENERÁLNÍ MEDIÁLNÍ PARTNER
ct
HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNER
rz
HLAVNÍ INSTITUCIONÁLNÍ PARTNEŘI
Země příběhů Ministerstvo pro místní rozvoj ČR Liberecký kraj
MARKETINGOVÝ PARTNER
Raul
PARTNEŘI
Swix Madshus Enervit Kama Schenker CHMU
Pytloun OC Nisa CGI Moravskoslezský kraj Agrola
MEDIÁLNÍ PARTNEŘI
Kamsdetmi.com Nordic Liberecká drbna
Mediatenor
Za podpory
Czech-Ski horosvaz ČUS - Sportuj s námi
Součást sérií
worldloppet skiclassics Ski-Tour
Oficiální dodavatelé
Jizerská ops Johnny Servis Crystal Bohemia Yventech Wander Book
Palestra Progres iqlandia